اپلای 118

اپلای 118

مرجع اطلاعات و مشاوره تحصیل، اقامت و کار در خارج از کشور

ارائه دهنده اطلاعات و مشاوره های مهاجرتی و تحصیل در اروپا، استرالیا و کانادا

مشاور شما در امور سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا، استرالیا ، کانادا و عمان

 • اینستاگرام اپلای 118
 • تلگرام اپلای 118

مهاجرت به کشور اتریش

 

اتریش هم از نظر اقتصادی و هم از نظر زیبایی‌های طبیعی به همراه فرهنگ غنی کشور ثروتمندی محسوب می‌شود. آرامش موجود در کشور اتریش همراه با استانداردهای بالای زندگی باعث شده است که مردم از سراسر جهان علاقمند مهاجرت به این کشور باشند. با اپلای ۱۱۸ همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره‌ی کشور اتریش به دست آورید.

راهنمای ویزاهای کشور اتریش

 

ویزاهای اتریش مشابه انواع ویزاهایی است که در بسیاری از کشورها وجود دارند. یکی از اصلی‌ترین دلایل مهاجرت؛ مهاجرت کاری است که ‌شامل هزینه‌های ویژه‌ی کارگران با مهارت‌های خاص می‌شود. از کارگران ماهر در مشاغلی که با کمبود نیرو در اتریش همراه است، مشغول به کار می‌شوند؛ قدردانی می‌شود. اتباع کشورهای ثالث با داشتن این مهارت‌ها می‌توانند امتیازات بیشتری نسبت به کارت قرمز سفید قرمز اتریش کسب کنند.

شهروندانی که درحوزه‌ی اتحادیه اروپا (‌EEA‌) نیستند، برای زندگی و کار در اتریش به ویزای کاری مربوطه یا ویزای خود اشتغالی نیاز دارند. اجازه‌ی اقامت (موقت و دائم) فقط درصورتی ضروری است که شما در خارج از اتحادیه اروپا و ( EEA ) آمده باشید. اگر این اقدام را انجام دهید‌، به عنوان یک شهروند کشور ثالث‌، می‌توانید بیشتر از ۶ ماه در این کشور اقامت داشته باشید.

اگر قصد دارید بیش از شش ماه به کشور اتریش بروید‌، قبل از ترک کشور خود باید برای اجازه‌ی اقامت در اتریش (اجازه‌ی ورود یا ویزا، متفاوت با اجازه‌ی اقامت در این کشور خواهد بود) اقدام کنید. فقط شهروندان اتحادیه اروپا و همسران و فرزندان آن‌ها‌ EFTA  مجاز به درخواست دریافت اجازه‌ی اقامت پس از ورود به اتریش هستند.

شرایط ویزای اتریش همانند تمامی کشورها به این صورت است که برای دریافت اجازه‌ی اقامت‌، باید نسخه‌هایی از مدارک خاص مانند گذرنامه و شناسنامه خود را به سفارت ارائه دهید.

یکی از جنبه‌های سیستم‌های امتیاز دهی مهاجرت به اتریش شامل کسب امتیاز کافی برای دریافت کارت  قرمز سفید قرمز (ویزای کاری برای مهارت‌های خاص) خواهد بود. برای مثال، باید نمره‌ی ۵ زبان آلمانی را داشته باشید.

شما معمولاً باید حداقل شش سال در اتریش زندگی کنید تا بتوانید درخواست تابعیت دائم اتریش را به دولت این کشور ارائه دهید. در مورد شرایط کسب شهروندی اتریش، شرایط اخذ ویزا و موارد دیگر در بخش ویزا و مجوزهای کار در اتریش در قسمت زیر اطلاعات جامع‌تری را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

 

مجوزهای کاری و ویزاهای مبتنی بر اشتغال

 

مجوز اقامت کاری و ویزاهای اشتغال در اتریش به چندین شکل مختلف ارائه شده و در طیف وسیعی از شرایط متفاوت به متخصصان ارائه میٰ‌شود. برخی از مجوزهای اصلی کار در اتریش که به اتباع غیر اتحادیه اروپا صادر می‌شوند عبارتند از: اجازه‌ی کار محدود (معتبر برای یک سال)‌، اجازه‌ی کار استاندارد (معتبر برای دو سال) و اجازه‌ی کار نامحدود (معتبر برای پنج سال).

شرایط ویزای کار اتریش

 

اتباع کشورهای ثالث که قصد کار در اتریش را دارند می‌توانند از کارت قرمز سفید قرمز استفاده کنند.‌ متقاضی با اخذ این کارت می‌تواند به مدت ۲ سال در کشور اتریش زندگی کرده و کار کند. متقاضیان این کارت در این مدت‌، فقط می‌توانند برای کارفرمای مشخص شده در برنامه‌ی کاری خود که در بدو ورود به این کشور مشخص شده است کار کنند.

برای واجد شرایط بودن کارت قرمز سفید قرمز باید دارای شرایط زیر باشید:

 • کارگران واجد شرایط با سابقه‌ی کاری بالا
 • کارگران ماهری که سابقه‌ی ‌کاری بالایی در حوزه‌های کاری که کمبود نیرو در آن‌ها وجود دارد
 • موسسین استارتاپ‌ها
 • فارغ التحصیلان دانشگاه‌های اتریش و کالج‌های آموزش عالی این کشور
 • کارگرانی که برای خود اشتغالی اقدام می‌نمایند
 • سایر کارگران اصلی

 

کارگران واجد شرایط

 

اگر مهارت‌های شما طبق معیارهای صلاحیت اتریش برابر با ۷۰ امتیاز باشد، می‌توانید با ویزای ۶ ماهه برای یافتن شغل به این کشور سفر کنید. طبق همین روند خاص متقاضی واجد شرایط، دریافت ویزای جست‌و‌جوی شغل در این کشور خواهد بود. نمره‌دهی  این معیارها بر طبق مدارک و مهارت‌های ویژه‌، تجربه‌ی کار‌، مهارت‌های زبانی‌، سن و تحصیلات در اتریش تقسیم می‌شود.

 

جذب نیروی ماهر در زمان کمبود نیروی کشور اتریش

 

برای به دست آوردن کارت قرمز سفید قرمز به عنوان یک کارگر ماهر در مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه است نیازمند ۵۵ امتیاز خواهید بود، می‌توانید برای کسب این امتیازها از طریق مدرک تحصیلی‌، تجربه‌ی کاری مرتبط با تکمیل مدارک خود‌، مهارت‌های زبان آلمانی‌، مهارت‌های زبان انگلیسی  (اگر زیر ۴۰ سال باشید که مزیت محسوب می‌شود)، ‌اقدام نمایید.

ممکن است کارگران ماهر، در مشاغلی که با کمبود نیرو مواجه است درخواست‌های کارت سقید قرمز سفید خود را پس از ورود به این کشور اعلام نمایند.

 

موسس های استارت آپ

 

برای درخواست کارت قرمزسفید قرمز اتریش در این حوزه، باید دارای شرایط زیر باشید:

 • شرکتی داشته باشید که در اتریش محصولات‌، خدمات‌، روش‌های پردازش یا فناوری‌های نوآورانه را توسعه و راه‌اندازی کند
 • در مورد شرکتی که مدنظر دارید باید یک طرح تجاری ارائه دهید
 • کنترل بر مدیریت شرکت جدید را داشته باشید

برای اقدام از این طریق باید از معیارهای واجد شرایط بودن شامل مدرک‌، تجربه‌ی کاری مرتبط  و مهارت‌های زبانی ۵۰ امتیاز کسب کنید.

 

فارغ التحصیلان دانشگاه های اتریش و کالج های آموزش عالی

 

اگر تحصیلات خود را به پایان رسانده و آموزش‌های لازم را دیده‌اید‌، می‌توانید برای دوازده ماه مجوز اقامت دانشجویان خود را تمدید کنید تا این بازه‌ی زمانی به شما در یافتن شغل یا راه‌اندازی یک شغل کمک کند دقت داشته باشید تا زمانی که بتوانید هزینه‌های خود را پرداخت نمایید می‌توانید این اقدام را انجام دهید.

 

کارگران کلیدی در حوزه‌ ی خود اشتغالی

 

اگر متقاضی کسب و کاری دارد که سوددهی بالایی داشته و می‌تواند گذران معاش خود را تامین کند، قادر خواهد بود برای اخذ کارت قرمز سفید قرمز اقدام نماید. در این روش به سیستم امتیاز دهی نیازی وجود ندارد اما برای اثبات این مزایا‌، شخص باید یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

۱. فعالیت شما باعث ایجاد یا حفظ شغل در اتریش می‌شود

۲. شما دانش و فناوری‌های جدید را معرفی خواهید کرد

۳. فعالیت تجاری سودمند شما برای کل منطقه مهم باشد

متقاضیان باید توجه داشته باشند که کارت آبی اتحادیه‌ی اروپا جایگزین مناسبی برای کارت قرمز سفید قرمز اتریش خواهد بود.

 

ویزای تجاری

 

اگر قصد دارید برای انجام فعالیت‌های تجاری کمتر از شش ماه به اتریش سفر کنید‌، می‌توانید برای ویزای تجاری اقدام کنید.

اگر کشور شما مانند ایالات متحده با اتریش توافق داشته باشد‌، شما فقط قصد دارید تا حداکثر ۹۰  روز در این کشور اقامت داشته باشید، برای این کار به ویزا نیازی نخواهید داشت.

در غیر این صورت‌، اگر کشور شما با اتریش توافق خاصی ندارد‌، می‌توانید برای مدت ۹۰ روز اقدام به دریافت ویزای نوع C نمایید. برای اقامت‌های بین ۹۱ تا ۱۸۰ روز نیز ویزای نوع  Dارائه می‌گردد. ویزاهای ذکر شده‌ی موقت در کشور اتریش قابل تمدید نخواهند بود.

اگر اهل یکی از کشورهای اروپایی و شینگن هستید‌ یا کشور شما با اتریش تفاهم‌نامه دارد، برای ورود به اتریش یا منطقه شینگن نیازی به ویزا نخواهید داشت.

 

ویزاهای خانوادگی

 

اعضای خانواده که واجد شرایط معنای خانواده هستند عبارتند از:
 

 • همسر
 • نامزد قانونی و ثبت شده
 • کودکان زیر سن قانونی، بدون ازدواج

 

کارت قرمز سفید قرمز پلاس

 

کارت قرمز سفید قرمز اتریش به کارگران واجد شرایط کشورها کمک می‌کند تا خانواده‌های خود را به اتریش بیاورند تا بتوانند در این کشور با آن‌ها زندگی کنند. کارگران واجد شرایط در اتریش که دارای کارت قرمز سفید قرمز یا کارت آبی اتحادیه اروپا هستند‌، می‌توانند اعضای خانواده خود را با کارت قرمز سفید قرمز به همراه ببرند.

همسران و فرزندان شهروندان اتحادیه اروپا و EFTA ممکن است تحت برنامه‌ی لغو ویزا وارد اتریش شوند. آن‌ها می‌توانند پس از ورود به کشور اتریش‌، درخواست خود را برای کارت قرمز سفید قرمز اضافی دیگر ارائه دهند.

 

ویزاهای خود اشتغالی

 

اگر می‌خواهید ویزای خود اشتغالی بگیرید تا بتوانید در اتریش کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید، باید شرایط لازم را برای کارگر کلیدی خود اشتغالی یا بنیان‌گذار تازه کار داشته باشید‌، با وجود تمامی این‌ها وظیفه‌ی شما برای مهاجرت به این کشور ساده‌تر می‌شود. اگر در یکی از این دسته‌ها صلاحیت کسب نکردید‌، ممکن است بهترین گزینه‌ی شما این باشد که در سفر تقریحی به اتریش شغلی پیدا کرده و کار خود را آغاز نمایید. درنهایت‌، آسان‌ترین راه برای شروع کار به عنوان یک شخص خود اشتغالی در اتریش‌، گرفتن یکی از ویزاهای مختلف کارت قرمز سفید ‌قرمز است.

علاوه بر این‌، اگر می‌توانید به عنوان یک کارگر ماهر و خبره شناخته شوید‌، می‌توانید ویزای شغلی بگیرید که به شما امکان می‌دهد شش ماه قبل از پیدا کردن شغل در اتریش زندگی کنید،‌‌ این شش ماه می‌تواند برای شما امتیاز کسب کند.

 

کدام یک از فارغ التحصیلان مجاز به کسب کارت قرمز سفید قرمز هستند؟

 

برای واجد شرایط بودن به عنوان یک کارگر دارای مهارت بالا‌، باید نشان دهید که پیشینه تحصیلی (گاها نیازی به پیشینه‌ی تحصیلی نیست) خوبی دارید.معمولاً باید از معیارهای صلاحیت به ۷۰ امتیاز برسید‌، اما اگر دارای یکی از حرفه‌های زیر باشید‌، ۶۵ امتیاز لازم خواهید داشت:

۱. فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق
۲. مهندسان مکانیک فارغ التحصیل
۳. مهندسان فارغ التحصیل برای پردازش داده‌ها
۴. فارغ التحصیلان رشته مهندسی مخابرات
۵. مهندسین فارغ التحصیل (حرفه‌های ویژه)
۶. فارغ التحصیلان رشته‌ی مدیریت بازرگانی
۷. معتمدان اقتصادی
۸. پزشکان

 

مجوزهای اقامت؛ موقت و دائم

 

در این بخش شما می‌توانید نحوه اقامت دائم اتریش را مطالعه نمایید. با این حال‌، باید بخاطر بسپارید که تصمیم در مورد این‌که آیا تابعیت در کشور مورد نظر، به شما داده می‌شود یا خیر در نهایت به اختیار دولت فدرال است.

 

نحوه ی اخذ اقامت دائم در اتریش

 

برای به دست آوردن تابعیت در اتریش‌، به طور کلی لازم است که شما ده سال در این کشور زندگی کنید. اما‌ پنج سال با اجازه‌ی اقامت موقت می‌تواند کافی باشد. در شرایط زیر‌، شما ممکن است قبل از ده سال تابعیت را بدست آورید:

۱‌. یک پناهنده شناخته شده هستید و حداقل شش سال در اتریش زندگی کرده‌اید.

۲. شهروند یک کشور EEA هستید و شش سال در اتریش زندگی کرده‌اید.

۳. در اتریش به دنیا آمده‌اید.

۴. شهروند پیشین اتریش باشید.

۵‌. مهارت‌های زبان آلمانی را در سطح B2  یا بالاتر دارید و می‌توانید اثبات شخصی قابل قبولی پس از شش سال زندگی در اتریش را نشان دهید.

 

شرایط ویزای اقامت دائم اتریش

 

برای اخذ تابعیت در اتریش‌، باید ثابت کنید که شرایط زیر را دارید:

۱. تمامیت (به عنوان مثال عدم انجام اقدامات مجرمانه یا جرائم اداری با درجه خاصی از غیرقانونی بودن).
۲. درآمد (‌درآمد کافی تأمین شده)‌، یعنی اثبات درآمد منظم تا بتوانید از خود حمایت کنید. درآمد خانواده مزیت محسوب می‌شود.

۳. اگر به دلیل ناتوانی یا بیماری و غیره، قادر به فعالیت نباشید‌، لازم به اثبات این گزینه نخواهید داشت.
۴. دانش سیستم دموکراتیک آلمان، تاریخ اتریش و استان‌های آن
۵. اثبات مهارت‌های زبان آلمانی شما (استثنائات شامل افراد زیر ۱۴ سال و کسانی که دارای سلامت روحی خوبی نیستند‌، به خصوص اگر دچار نقص گفتاری یا شنوایی باشند).
۶. نگرش مثبت در مورد اتریش
۷. تضمین کنید خطری برای صلح‌، نظم یا امنیت عمومی برای کشور ایجاد نخواهید کرد.
۸. رابطه‌ی تنگاتنگی با گروه‌های افراطی یا تروریستی ندارید.
۹. دریافت تابعیت شما بر روابط بین المللی یا منافع ملی اتریش تأثیر نمی‌گذارد.

 

مجوزهای اقامت موقت

 

برای ارسال یک برنامه موفق برای اخذ اجازه‌ی اقامت موقت، باید هدف خاصی برای رفتن به اتریش داشته باشید. اهداف خاص پذیرفته شده عبارتند از:

فناوری اطلاعات و ارتباطات (انتقال دهنده درون شرکتی)
ICT  موبایل
کارمند منتخب
خود اشتغالی
پژوهش
موارد خاص اشتغال‌زایی سودمند
دانش آموزان
کارمند خدمات اجتماعی
داوطلبان
هدف اتحاد خانواده

 

اجازه ی اقامت موقت؛ نحوه ی اعمال

 

برای درخواست اقامت موقت باید تمام مدارک مربوط را به آلمانی ترجمه کنید. درخواست اقامت خردسالان باید توسط والدین یا سرپرستان قانونی آن‌ها امضا شود.

لطفا توجه داشته باشید که زمان روند پرونده‌های مختلف متفاوت خواهد بود زیرا درخواست شما برای بررسی به اتریش ارسال خواهد شد.

برای اخذ این نوع اقامت باید مدارک زیر را ارائه دهید:

گذرنامه
شناسنامه
عکس گذرنامه‌ای جدید
در صورت لزوم‌ گواهی ازدواج‌، گواهی طلاق‌، گواهی فوت‌ و اسناد ارائه‌ی مدارک مربوط به فرد دیگر
اثبات داشتن اسکان در اتریش
اثبات داشتن بیمه درمانی یا بیمه مسافرتی
اثبات توان مالی به عنوان مثال گردش حساب‌های بانکی

 

اسناد زیر نیز باید برای افراد واجد شرایط گروه‌های خاص ارسال شود:

کارمند: اجاز‌ه‌ی کار‌، اظهار نامه حقوق یا درآمد‌، نامه‌ی کارفرما.
خود اشتغالی: آخرین اظهارنامه مالیات بر درآمد‌، نامه‌ی قرارداد‌، برنامه‌ی تجاری.
دانشجویان: نامه‌ی اصلی پذیرش در مدرسه یا دانشگاه اتریش‌، تأیید کتبی مبنی بر اینکه شهریه پرداخت شده و محل اقامت درخواست شده است.
طلا و جفت: قرارداد طلا و گواهینامه نامه (صادر شده توسط خدمات استخدامی اتریش).
اعضای خانواده: نامه تضمین

Top