اپلای 118

اپلای 118

مرجع اطلاعات و مشاوره تحصیل، اقامت و کار در خارج از کشور

ارائه دهنده اطلاعات و مشاوره های مهاجرتی و تحصیل در اروپا، استرالیا و کانادا

مشاور شما در امور سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا، استرالیا ، کانادا و عمان

 • اینستاگرام اپلای 118
 • تلگرام اپلای 118

مهاجرت به کشور ایتالیا

اگر مهاجرت به ایتالیا یکی از برنامه‌های زندگی شما است،‌ بهتر است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی از شرایط مهاجرت و این کشور اروپایی به دست آورید.

اگر به دنبال چگونگی مهاجرت به کشور ایتالیا هستید دقیقا با این مقاله در جای درستی قرار گرفته‌اید. با مطالعه‌ی ‌ مقاله‌ی ما سخت یا آسان بودن مهاجرت به ایتالیا را درک خواهید کرد.

همه‌ی جنبه‌های مربوط به جابجایی شما‌، از مسکن گرفته تا مراقبت‌های بهداشتی، آموزش‌، بانک‌ها و مالیات‌ها و دیگر موارد به صورت کلی در این مقاله برای شما شرح داده می‌شود. 

راهنمای انواع ویزا و الزامات اجازه ی کار در این کشور

 

فقط چند نوع ویزای کار در ایتالیا وجود دارد‌‌، در ادامه به معرفی تمامی آن‌ها خواهیم پرداخت. تمامی ویزاهای کاری کشور ایتالیا اعم از اجازه‌ی کار و ویزای کار منظم‌، ویزای کارگر ماهر، کارت آبی اتحادیه اروپا یا ویزا برای خود اشتغالی هستند که اگر مایل به کسب آن هستید‌، می‌توانید کلیه‌ی شرایط و مراحل موجود را در ادامه‌ی مطالعه کنید.

مجوزهای کاری و ویزاهای مبتنی بر اشتغال

 

در مورد اخذ مجوز کار و ویزای اشتغال در ایتالیا اطلاعات زیادی وجود دارد. اگر شهروند اتحادیه اروپا‌، منطقه‌ی اقتصادی اروپا یا سوئیس باشید‌، برای زندگی و کار در ایتالیا نیازی به ویزا ندارید. در این شرایط شما تنها نیازمند گذرنامه یا شناسنامه خواهید بود. با این حال‌، شهروندان کشورهای غیراتحادیه اروپا در صورت تمایل به کار و زندگی در ایتالیا باید درخواست ویزای کار و مجوز دهند.

شرایط ویزای کار در ایتالیا

 

به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا‌، برای کار و زندگی در ایتالیا‌، شما به این موارد نیاز خواهید داشت:

ویزا و اجازه‌ی کار در این کشور
 

اجازه‌ی اقامت در مدت هشت روز بعد از ورود به ایتالیا
انواع مختلف ویزا وجود دارد که به شما امکان کار در ایتالیا را می‌دهد:

 

۱. استخدامی با حقوق در این کشور
 

۲. کار فصلی (مربوط به کشاورزی یا گردشگری)
 

۳. کار طولانی مدت فصلی (به شما امکان می‌دهد دو سال در فعالیت‌های

فصلی بمانید و کار کنید)
 

۴. فعالیت‌های ورزشی
 

۵. کار هنری
 

۶. تعطیلات کاری
 

۷. تحقیق علمی

در نظر داشته باشید اگر ویزای مراقبت پزشکی‌، گردشگری‌، مذهب یا دلایل قضایی را در ایتالیا ندارید می‌توانید کار کنید.

یک نوع ویزای تجاری سه ماهه به نام (affair‌) وجود دارد که این ویزا اقامت کوتاه مدت نیز شناخته می‌شود. برای ویزاهای طولانی مدت‌، باید برای ویزای «کارگر حقوق بگیر» (lavoro subordinato) اقدام کرد.

سهمیه کارگران غیر اتحادیه اروپا

 

برای استخدام کارگر خارجی در ایتالیا‌، کارفرما باید مجوز یا (‌nulla osta‌) را از اداره مهاجرت ایتالیا (SUI) اخذ کند. این بدان معنی است که برای درخواست ویزای کار در ایتالیا‌، ابتدا باید شغل خود را تأمین کنید.

با این وجود محدودیتی برای ویزای کاری این کشور وجود دارد. سهمیه‌ی کشور در مورد ویزاهای کاری معروف به (decreto flussi) ‌ اجازه ورود تقریباً ۳۰ هزار کارگر غیر‌اتحادیه اروپا در سال را می‌دهد. تقاضاها برای بیشتر سال باز است اما سهمیه‌ها و برنامه‌ی کاری در ابتدای هر سال تعیین می‌شوند.

سهمیه حقوق کارگران پذیرفته شده در ایتالیا برای هر کشور متفاوت است. وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی به شما می گوید بسته به کشور مبدا‌، نوع ویزا و مدت زمان اقامت شما چه شرایطی برایتان اعمال می‌شود.

درخواست مجوز کار در ایتالیا

 

حتی اگر به جواز کار نیاز دارید‌، دیگر نیازی به نگرانی در مورد پر‌کردن فرم درخواست اجازه کار نخواهید داشت. کل مراحل درخواست توسط کارفرمای شما در وب سایت وزارت کشور یا در «بخشداری مربوطه» (prefettura) استان که در آن کار می‌کنید انجام می‌شود. با این حال‌، شما باید اطلاعاتی را در اختیار کارفرمای خود قرار دهید تا بتواند درخواست اجازه‌ی کار شما را پردازش کند.

مدارکی که کارفرمای شما نیاز دارد:

 • کپی گذرنامه یا کارت شناسایی
   
 • اثبات محل اقامت شما در ایتالیا
   
 • قرارداد اقامت به زبان ایتالیایی
   
 • اثبات این‌که شما شرایط  کافی برای بازگشت به کشور خود دارید
   
 • کلیه اطلاعات مربوط به وضعیت اشتغال آینده شما

علاوه بر یک قرارداد کار‌، کارگران خارجی با کارفرمای ایتالیایی خود قرارداد اقامتی‌، (contratto di soggiorno‌‌) را امضا می‌کنند. در این قرارداد‌، کارفرما تضمین می‌کند که کارگر در محل اسکان مناسب باشد و متعهد است در صورت اخراج کارگر از ایتالیا هزینه‌های سفر را بپردازد. این سند جایگزین قرارداد کاری نمی‌شود‌، اما لازم است برای صدور مجوز کار و پس از تأیید آن  برای ویزا اقدام کنید.

نحوه ی درخواست ویزای کار در ایتالیا

 

به طور کلی‌، شما فقط در خارج از مرزهای ایتالیا می‌توانید برای ویزای کار اقدام کنید. اگر با ویزای توریستی در ایتالیا هستید‌، مجبور هستید این کشور را ترک کرده و در سفارت ایتالیا‌ی کشور محل اقامت خود اقدام کنید.

درخواست ویزا‌ی شما باید حداکثر سه ماه قبل از تاریخی که قصد انتقال به ایتالیا را دارید‌، انجام شود. ممکن است شما نیاز به تعیین وقت ملاقات با سفارت محلی خود را داشته باشید‌، پس بهتر است قبل از مراجعه به سفارت وقت قبلی بگیرید. هنگام درخواست در سفارت کشور خود‌، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

فرم درخواست ویزای ایتالیایی فرم درخواست به زبان ایتالیایی خواهد بود.

یک عکس با اندازه‌ی تعیین شده‌ی گذرنامه اخیر.
گذرنامه یا شناسه‌ی معتبر تاریخ انقضا باید حداقل سه ماه بیشتر از روادید باشد.
مجوز کار (nulla osta) از ( l'Immigrazione SUI Sportello Unico per) اداره‌ی مهاجرت ایتالیا.

قبل از آمدن به ایتالیا نیازی به انجام معاینات پزشکی نخواهید داشت‌، اما همیشه شرایط برنامه‌ی خاص خود را بررسی کنید.

پس از اتمام درخواستی که ارائه دادید، باید منتظر تأیید ویزای خود باشید‌، که نباید بیش از ۳۰ روز طول بکشد. پس از تصویب‌، کنسولگری محلی یا مأمور دیپلماتیک به شما تایید یا عدم تایید را اطلاع خواهند داد.  پس از تمامی این مراحل شش ماه فرصت دارید تا ویزای خود را برای مهاجرت به ایتالیا فراهم کنید.

ویزای کار شما مدت قرارداد شما است که نمی‌تواند کوتاه‌تر از یک سال باشد. اگر قرارداد نامحدود دارید‌، اجازه‌ی کار شما حداکثر دو سال است. طول مدت اقامت شما نیز با طول مدت قرارداد شما یکسان خواهد بود.

کارت آبی؛ به کارگران ماهر و خبره در اروپا تعلق می‌گیرد‌

 

اگر یک کارگر ماهر هستید‌، می‌توانید برای یک کارت آبی اروپایی اقدام کنید. این ویزای کار به کارگران ماهر که در اتحادیه اروپا زندگی نمی‌کنند اجازه می‌دهد تا در هر کشور اروپایی به استثنای دانمارک‌، ایرلند و انگلستان زندگی و کار کنند.

یک کارگر ماهر یا مدیر کارمندان دارای مهارت بالا در شرکت‌های بزرگ‌ 
مدیر کارمندان ماهر پروژه‌های تجاری با منافع عمومی‌
فارغ التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه‌ها و مدارس معتبر تجاری

ویزاهای خانوادگیگ؛ آوردن خانواده به همراه خود به ایتالیا

 

هنگامی که ویزای کار به کشور ایتالیا برای متقاضی صادر می‌شود، به اعضای خانواده‌ی شخص نیز ویزا داده می‌شوید. این ویزا برای همسر‌، فرزندان خردسال‌، فرزندان بالغ، والدین وابسته (بالای ۶۵ سال) صادر می‌شود. مجوز کار متقاضی باید حداقل یک سال باشد تا خانواده بتوانند همراه وی در کشور ایتالیا زندگی کنند.

شخص متقاضی برای کسب این ویزا باید بتواند تمکن مالی به سفارت ارائه داده و اثبات کند که می‌تواند اسکان مناسب برای خانواده‌ی خود فراهم نماید‌

ویزاهای خود اشتغالی

ویزای خود اشتغالی ایتالیا با الزامات خاص خود همراه است‌، روند درخواست ویزای کاری با دیگر ویزاها متفاوت است‌

خود اشتغالی در ایتالیا در دسته های زیر قرار می گیرد
 

خود اشتغالی
ثبت  شرکت
استارت آپ
فریلنسر
فعالیت ورزشی

شرایط ویزای خود اشتغالی

 

برای درخواست ویزای خود اشتغالی در ایتالیا‌، به موارد زیر نیاز دارید:

مجوز کار برای خود اشتغالی
اجازه اقامت ظرف هشت روز بعد از ورود به کشور

اولین قدم برای درخواست ویزای خود اشتغالی، اخذ مجوز کار برای خود اشتغالی به عهده‌ی مقامات اداری ذیصلاح خواهد بود. برای این کار‌، شما باید یک اتاق اداری مناسب با اتاق بازرگانی ایتالیا پیدا کنید تا براساس فعالیت حرفهای که در این کشور انجام می‌دهید‌، مجوز کار برای خود اشتغالی را برای شما صادر کند.

اداره مهاجرت (SUI) و اداره کار استان تأیید می‌کنند که واجد شرایط سهمیه‌ی ویزای کار هستید یا خیر.

ویزای خود اشتغالی؛ فرم درخواست و مراحل

 

درخواست ویزای خود اشتغالی همان روالی را که شرح داده شده است دنبال می‌کند. شما حداکثر سه ماه قبل از این که قصد مهاجرت به ایتالیا را داشته باشید‌، باید درخواست خود را به سفارت ایتالیا ‌ در کشور خود ارائه دهید.

هنگام درخواست ویزا در سفارت ایتالیا باید مدارک زیر را ارائه دهید:

فرم درخواست ویزای ایتالیا؛ اطمینان حاصل کنید که گزینه خود اشتغالی را انتخاب کنید


یک عکس با اندازه‌ی تعیین شده‌ی گذرنامه.
گذرنامه یا شناسه معتبر  تاریخ انقضا باید حداقل سه ماه بیشتر از روادید باشد‌.
مجوز کار خود اشتغال (nulla osta) از سازمان SUI‌.

بعد از این که مدارک خود را به سفارت اییتالیا تحویل دادید و با ویزای کاری این کشور برای مهاجرت شما موافقت شد، فقط شش ماه برای فراهم سازی دیگر مدارک فرصت خواهید داشت.

ویزای خود اشتغالی نیز مشمول سیستم سهمیه است.

ویزای خود اشتغالی؛ مبتدیان

 

درخواست ویزای خود اشتغالی برای مبتدیان روش دیگری را دنبال می‌کند.‌ می‌توانید از طریق یک برنامه مستقیم یا یک دستگاه جوجه کشی معتبر برای این نوع ویزا اقدام کنید.

مجوزهای اقامت: موقت و دائم

 

در این بخش نحوه‌ ی درخواست اجازه‌ی اقامت موقت و در نهایت اقامت دائم ایتالیا ارائه شده است.‌ اجازه‌ی اقامت شما در ایتالیا با ویزای شما اعطا نمی‌شود.‌ وقتی برای اولین بار وارد کشور می‌شوید‌، هشت روز فرصت دارید تا از به دولت ثابت کنید که به صورت غیرقانونی در این کشور سکونت ندارید.

دارندگان اجازه کار و اقامت از حقوق‌های زیر در کشور ایتالیا برخوردار خواهند بود:

متقاضی تحت پوشش سیستم بهداشت و درمان ایتالیا خواهد بود‌ (Servizio Sanitario Nazionale)‌
دسترسی به اقدامات مسکن عمومی‌، اجاره نامه و اعتبار یارانه‌ای برای اولین خانه آن‌ها‌ تعلق خواهد گرفت.
دسترسی به آموزش و پرورش همانند شهروندان ایتالیایی.
در صورتی که اجازه‌ی اقامت آنها حداقل یک سال طول بکشد‌، می‌توانند خانواده‌ی خود را همراه ببرند.

انجام فعالیت‌های کاری غیر از آنچه در ابتدا مجاز به شرط انعقاد قرارداد اقامت جدید برای کار بوده است.
فعالیت‌های خود اشتغالی را انجام دهید‌، مشروط بر این‌که مجوزهای لازم را داشته و کلیه الزامات را برآورده سازید.

تقاضای اجازه اقامت موقت‌

 

شهروندان اتحادیه اروپا که مایل به ماندن بیش از سه ماه هستند‌، نیازی به درخواست اجازه اقامت ندارند.  در عوض‌، آن‌ها باید در دفتر ثبت نام «شورای شهر» (Anagrafe Comun)  محل زندگی خود‌، ثبت نام كنند، در آنجا یک رسید برای اثبات ثبت نام به آن‌ها داده خواهد شد.

شهروندان غیر اتحادیه‌ی اروپا باید پس از ورود به ایتالیا ظرف مدت هشت روز برای اجازه‌ی اقامت اقدام کنند. درخواست مجوز اقامت به دلایل کار یا خانواده باید با SUI انجام شود.

شما به کیت اجازه اقامت در دفاتر پست ایتالیا احتیاج دارید. این کیت شامل یک پاکت نامه است که دارای دو فرم درخواست است. مرحله‌ی اول برای همه الزامی است‌، در حالی که مورد دوم باید توسط شهروندان که مجوز کار دارند پر‌شود.

در این‌جا شرایط لازم برای درخواست اجازه‌ی اقامت ذکر شده است:


فرم اول یا فرم درخواست‌
گذرنامه یا اسناد مسافرتی شما با ویزای مناسب و یک کپی از همه‌ی مدارک‌
چهار عکس  مناسب با اندازه گذرنامه
قرارداد اقامت متقاضی با امضای کارفرمای ایتالیایی

پس از ارسال درخواست خود‌، به شما برگه‌ای داده می‌شود که باید تاریخ آن را با عکس به «ایستگاه پلیس» (Questura) گزارش دهید. اگر این اولین بار است که به ایتالیا هستید‌، از شما اثر انگشت نیز خواسته می‌شود.

 

چه مدتی می‌توان در ایتالیا اقامت گرفت؟

 

قاعده کلی به این شکل است که اجازه اقامت شما برابر مدت قرارداد یا مجوز کار شما خواهد بود. اجازه‌ی اقامت برای اشتغال‌، خود اشتغالی یا خانواده نمی‌تواند بیش از دو سال باشد.

تمدید این مجوزهای اقامت در ایستگاه پلیس استان محل سکونت شما انجام خواهد شد.‌ برای تمدید اجازه اقامت خود باید موارد زیر را انجام دهید:

۹۰ روز قبل از تاریخ انقضا در صورت اعتبار و درخواست اجازه اقامت شما به مدت دو سال تمدید خواهد شد.
۶۰ روز قبل از تاریخ انقضا اجازه اقامت شما برای مدت یک سال تمدید خواهد شد.

اجازه اقامت خانواده در ایتالیا

 

پس از اخذ اقامت کاری در کشور ایتالیا می‌توانید برای اجازه‌ی اقامت خانواده‌ی خود نیز اقدام نمایید. باید از طریق SUI در استانی که شما زندگی می‌کنید این کار را انجام دهید‌، با ارسال فرم درخواست و اسناد ضمیمه شده به این سازمان می‌توانید درخواست خود را ارائه دهید.

اعضای خانواده‌ای در ویزای شما گنجانده می‌شوند عبارتند از:


همسر
فرزندان خردسال (زیر ۱۸ سال)

فرزندان بزرگسال در صورت وابستگی مالی یا معلولیت
والدینی که وابستگی مالی به فرزندان خود دارند، (تحت شرایط خاص)

هنگامی که فرزندان خردسال شما به سن ۱۴ سالگی رسیدند‌، می‌توانند به دلایل خانوادگی درخواست اجازه اقامت جداگانه دهند‌

چگونگی اقامت دائم ایتالیا را به دست آوریم؟

 

اقامت دائم در ایتالیا یا مجوز اقامت طولانی مدت EC را می توان بعد از ۵ سال زندگی در ایتالیا دریافت کرد. این مجوز اجازه می‌دهد تا به طور نامحدود در ایتالیا زندگی کرده و کار کنید.

 به طور کلی‌، متقاضی فقط ۵ سال در آن کشور زندگی خواهید کرد‌، پس از آن به طور خودکار حق دارید بدون نیاز به درخواست مجدد، اقامت دائم کشور ایتالیا را بگیرد. با این وجود‌، همیشه توصیه می‌شود که مدارکی را برای اثبات وضعیت خود در کشور داشته باشید تا در برخورد با مقامات کمک کند.

فرآیند درخواست اقامت دائم

 

برای درخواست اجازه اقامت دائم‌، باید فرم درخواست خود را از اداره پست به همراه این مدارک لازم دریافت کنید:

فرم درخواست امضا شده‌، این فرم باید به درستی پر شود‌
کپی کامل گذرنامه
کپی از اظهارنامه مالیات بر درآمد شما فرم‌ Unico / CUD)‌‌)
سوابق پلیس
گواهینامه‌های ثبت نام
کپی اسکناس‌های پرداخت سال جاری

 

اثبات درآمد کافی

 


اگر قصد دارید که خانواده‌ی خود را نیز با خود همراه کنید باید به سفارت اثبات کنید که درآمد کافی مبنی بر تامین هزینه‌های آن‌ها را در کشور مقصد خواهید داشت را انجام دهید. در چنین موردی باید درآمد سالانه‌ی شما مبلغ مشخصی بالاتر از سطح تامین اجتماعی ایتالیا باشد.
اگر عاضای خانواده‌ی شما یک یا دو نفر هستند، باید درآمدی برابر با سطح تأمین اجتماعی سالانه‌ی کشور ایتالیا داشته باشید‌.‌

اگر دو یا چند فرزند زیر ۱۴ سال دارید‌، درآمد شما باید حداقل دو برابر سطح تأمین اجتماعی سالانه باشد.
 

مزایای اقامت دائم در ایتالیا چیست؟

 

علاوه بر حقوقی که قبلاً از اجازه‌ی کار و اقامت موقت در ایتالیا برخوردار هستید‌، داشتن مجوز اقامت طولانی مدت EC به شما اجازه می‌دهد:

بدون ویزا وارد ایتالیا شوید
بدون ویزای توریستی به طور آزاد وارد کشور اتحادیه اروپا شوید و تا ۹۰ روز در این کشورها سکونت داشته باشید.
اجازه‌ی کار در کشورهایی که از قوانین اروپا پیروی می‌کنند را دریافت کنید.

آیا می خواهید مهاجرت کنید؟

 

 اگر هرگز به خارج از کشور مهاجرت نکرده‌اید‌، روند کار بسیار زیاد خواهد بود و اگر هم داشته باشید‌، بار سنگینی را که در پیش رو دارید می‌دانید.

همه چیزهایی که شما باید در مورد پیدا کردن یک خانه جدید بدانید.

چه قصد اجاره و چه خرید داشته باشید‌، می‌توانید جستجوی اسکان در ایتالیا را بصورت آنلاین یا از طریق نمایندگی املاک و مستغلات آغاز کنید.

با این وجود مدت طولانی که قصد اقامت دارید انواع مختلف قراردادها جای دارد - از اجاره نامه‌های کوتاه مدت بیشتر از ۱۸ ماه تا قراردادهای سه یا چهار ساله با امکان تمدید.

پیدا کردن محل سکونت اجاره‌ای زیاددر این کشور سخت نیست، خواه چند هفته و خواه کل سال نیاز به خانه داشته باشید قطعا خانه‌ی اجاره‌ای در این کشور پیدا خواهید کرد.

اگر قصد خرید خانه را داشته باشید‌، در ایتالیا با قیمتی مناسب خانه پیدا خواهید کرد که پایین ترین قیمت در اروپا باشد.

راهنمای جامع درباره سیستم آموزش و مدارس بین المللی

 

در این‌جا همه‌ی اطلاعات لازم درمورد آموزش و مدارس بین المللی در ایتالیا به صورت جامع برای شما شرح داده می‌شود.

اپلای ۱۱۸ با داشتن متخصصان مجرب در حوزه‌ی مهاجرتی بهترین گزینه‌های خانه‌ها را برای مشتریان ارائه می‌دهد. طبق همین منوال متقاضی قادر خواهد بود بهترین انتخاب را ازبین گزینه‌های موجود انجام دهد. در این بخش می‌توانید نحوه‌ی عملکرد سیستم آموزش ایتالیایی‌، از مهد کودک گرفته تا دانشگاه را مطلع شده و تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید در مدارس یا کالج‌های خصوصی یا دولتی به آموزش خود ادامه دهید.

به طور کلی مدارس در این کشور از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و در بعضی موارد مدارس دولتی نسبت به مدارس خصوصی بهترعمل می‌کنندالبته اگر نمی‌خواهید با سیستم آموزش عمومی پیش بروید‌، گزینه‌های بسیاری برای انتخاب وجود دارد. می‌توانید یکی از مدارس کاتولیک در این کشور را انتخاب کنید‌، یا با هر یک از مدارس بین‌المللی ایتالیا به دنبال یک برنامه‌ی درسی بین المللی استاندارد باشید.

سیستم آموزش در ایتالیا

 

سیستم آموزش در ایتالیا همانند دیگر کشورها به پنج سطح اصلی تقسیم می‌شود: پیش دبستانی‌، دبستان، راهنمایی ، دبیرستان و دانشگاه‌.

آموزش در ایتالیا

 

ایتالیا هم تحصیلات عمومی و هم خصوصی دارد.
آموزش عمومی برای همه کودکانی که در ایتالیا اقامت دارند‌، فارغ از ملیت‌، رایگان است.
مدرسه‌ی دولتی با کیفیت بالا‌، معادل یا حتی بالاتر از مدارس خصوصی است.
مدرسه از شش تا ۱۶  سالگی اجباری است.
تحصیل اجباری به سه سطح ابتدایی‌، متوسطه‌ی پایین و متوسطه‌ی بالا تقسیم می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر از سن و سطوح آموزشی در کشور ایتالیا می‌توانید با کارشناسان ما در اپلای ۱۱۸ ارتباط برقرار کنید.

Top