اپلای 118

اپلای 118

مرجع اطلاعات و مشاوره تحصیل، اقامت و کار در خارج از کشور

ارائه دهنده اطلاعات و مشاوره های مهاجرتی و تحصیل در اروپا، استرالیا و کانادا

مشاور شما در امور سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا، استرالیا ، کانادا و عمان

  • اینستاگرام اپلای 118
  • تلگرام اپلای 118

مهاجرت به کشور عمان

آیا قصد دارید به عمان سفر کنید؟ با مقاله‌ی ما برای اطلاعات بیشتر از عمان و شرایط مهاجرت به این کشور همراه باشید.

مهاجرت به عمان کشوری کم‌تر شناخته شده  در منطقه‌ی خاورمیانه با تجربیات جالبی همراه خواهد بود.‌ بر‌خلاف همسایگان امارات متحده عربی‌، کشورعمان از لحاظ تجاری و گردشگری به عنوان مقصد گردشگری محبوبی شناخته نمی‌شود.‌ با این حال‌، محبوبیت این کشور آرام آرام در حال افزایش است‌، به طوری که تعداد سالانه‌ی گردشگران از حدود دو میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ به بیش از سه میلیون نفر در سال ۲۰۱۶ افزایش یافت. هم اکنون آمار دقیقی از گردشگران این کشور در دسترس نیست، اما حتما این آمار افزایشی بوده است.

کشور عمان قسمت جنوب شرقی عربستان‌، بین یمن و امارات واقع شده است. این کشور از جایی در تپه‌های روب الخالی‌، بزرگترین کویر ماسه‌ای جهان با عربستان هم‌مرز است.

عمان تقریباً از نظر مساحتی با لهستان یا ایالت کانزاس ایالات متحده برابر است.‌ این کشور به چهار استان و پنج ناحیه  تقسیم شده است که درکل نیز به  ۶۱ منطقه (ولایت) تقسیم شده‌اند. مقصد بیشتر مهاجران در عمان پایتخت این کشور یا همان مسقط است، که خود یک استان نیز تشکیل می دهد.‌ بیشتر ساکنین جنوب این کشور متولدین دیگر کشورها هستند.

آب و هوای گرم کشور عمان

 

اگر قصد مهاجرت به کشور عمان را دارید باید خود را برای آب و هوای گرم آماده کنید.‌ دمای هوا در دشت ساحلی بارور آل باتینا‌، از ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد در زمستان و در ماه‌های تابستان ژوئن تا سپتامبر به ۴۰ درجه سانتی گراد نیز می‌رسد.

همان‌طور که در آب و هوای کویری معمول است‌، دمای هوا می‌تواند به طور چشمگیری بین روز و شب متفاوت باشد. در امتداد ساحل‌های این کشور‌، گرمای هوا مرطوب بوده و متفاوت از کویرهای این کشور است.

به دلیل آب و هوای گرم و خشک کشور  عمان که به دلیل بیابان‌هایی که در عمان وجود دارند است، کسانی که به جنوب این کشور مهاجرت می‌کنند بسیار متعجب و شگفت زده ‌می‌شوند، زیرا به دلیل وجود خلیج در جنوب عمان آب و هوای مرطوب در این منطقه حاکم است.‌ ظفار یک منطقه گرمسیری است که به شدت تحت تأثیر بادهای موسمی قرار دارد. این استان پس از بارش‌های سنگین‌، منطقه‌ای سرسبز را به وجود آورده است. این منطقه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

جمعیت و زبان رسمی در عمان

 

از آنجا که بخش اعظم عمان از کویر تشکیل شده است‌، جمعیت این کشور نسبتاً کم است و روند مشخصی به سمت شهرنشینی داردحدود ۵ میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند که ۴۵ درصد از این جمعیت را اتباع خارجی تشکیل داده‌اند.

نیروی کار خارجی بنگلادش‌، هند‌، پاکستان‌، اتیوپی‌، اندونزی‌، فیلیپین‌، مصر‌، نپال و سریلانکا‌، بخش مهمی از اقتصاد عمان را تشکیل می‌دهند. مهاجران اروپایی و آمریکایی بسیارکمی در این کشور به چشم می‌خورد.

زبان رسمی این کشور عربی است‌، اما زیاد جای نگرانی نیست زیرا تقریبا در همه جای این کشور زبان انگلیسی درک می‌شود، عمان از لحاظ زبان انگلیسی در رتبه‌ی ۹ از ۶۹ قرار دارد، برای زندگی در این کشور نیازی به یادگیری زبان محلی آن نخواهید داشت.‌ با توجه به تعداد زیادی از کارگران متولد خارج که در این کشور زندگی می‌کنند؛ زبان‌های فارسی‌، سواحیلی و زبان‌های مختلف آسیای جنوبی مانند بلوچی‌، سندی و اردو نیز در سراسر عمان بویژه در بیشتر شهرهای این کشور شنیده می‌شود.

اطاعات عمومی این کشور

 

عمان کشوری امن است. اگرچه حاکم فعلی سلطان قابوس بن سعید ‌ که در سال ۱۹۷۰ بر تخت پادشاهی نشست، یک حاکمیت استبدادی را بر کشور حاکم کرده است‌، اما این کشور در مقایسه با سایر کشورهای خاورمیانه شاهد ناآرامی‌های سیاسی به مراتب کمتری بود.

جرم‌های خشونت آمیز کمی در این شهر به وجود می‌آید، با این حال سعی کنید توصیه‌های پایین را حدی بگیرید:

وارد محلات ناآشنا یا مناطق متروک نشوید.
بعد از تاریکی شب زیاد بیرون نمانید، مخصوصاً اگر تنها هستید.
به اشیاء با ارزش خود توجه کنید.

خانواده خود را با خود به عمان ببرید

 

همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال دارنده ویزای کار می‌توانند درخواست ویزای پیوستن به خانواده را ارائه دهند‌، مشروط بر اینکه کارمند حداقل دستمزد ماهیانه ۳۰۰ ریال عمان را داشته باشد‌. ویزای خانواده در عمان تنها به اعضای خانواد اجازه‌ی زندگی در این کشور را می‌دهد نه اجازه‌ی کار کردن.

شما باید برای اثبات خانواد‌ه بودن و رابطه‌ی خود مدارک مربوط به عقد خود را به سفرت ارائه دهید، به عنوان مثال یک نسخه تایید شده از ازدواج یا شناسنامه‌، که هم توسط سفارت شما و هم وزارت امور خارجه تأیید شده است. ‌ برای برخی از ملیت‌ها‌، الزامات صدور گواهینامه سلامت برای اعضای خانواده نیز اعمال می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط‌  و همچنین انواع دیگر ویزا (به عنوان مثال ویزای دانشجویی‌، سرمایه گذار یا تحقیق)‌، می‌توانید با متخصصان مجرب ما در حوزه‌ی مهاجرتی در اپلای ۱۱۸ تماس بگیرید.

کارت شناسایی ملی

پس از ورود به عمان‌، مهاجران ملزم به دریافت کارت شناسایی ملی خود هستند.

شما باید بطور حضوری در ادار‌ه‌ی کل وضعیت ملکی پلیس سلطنتی عمان تقاضای کارت شناسایی ملی خود را ارائه دهید. ‌ به طور کلی، برای این کارت شناسایی ملی به اسناد زیر نیاز دارید:

گذرنامه
گواهی پزشکی
فرم درخواست تکمیل شده
اجازه کار شما و گرفتن مجوز از وزارت نیرو برای کارمندان مهاجر در بخش خصوصی
نامه‌ای از کارفرمای شما برای بخش دولتی

همچنین باید اثر انگشت و امضای الکترونیکی خود را به اشتراک بگذارید. از آنجا که الزامات برنامه می‌تواند در معرض تغییر باشد، برای دریافت اطلاعات به روز در مورد روند درخواست اسناد ID با کارفرمای یا پلیس خود مشورت کنید.

کارت اقامت برای دسترسی به انواع خدمات دیگر شهری بسیار مهم است. بنابراین‌، شما باید آن را در اسرع وقت یا حداکثر ظرف ۳۰ روز پس از ورود به حساب خود بدست آورید.

 

آیا فقط برای گردشگری به این کشور می‌روید؟

 

اگر می‌خواهید قبل از حرکت واقعی خود به عمان در یک سفر تجاری یا یک سفر به منظور کشف واقعیت، به این کشور مراجعه کنید‌، برای ورود به کشور عمان به ویزای گردشگری نیاز دارید.‌ دو نوع ویزای گردشگری وجود دارد:

ویزای گردشگری مجاز به یکبار ورود به خاک عمان

ویزای گردشگری مولتی

 

ویزای توریستی تک ورودی را می‌توان در کلیه امور در خارج از کشور دریافت کرد. این ویزا معمولاً اعتبار یک ماه دارد و با مراجعه به اداره‌ی کل گذرنامه و اقامت می‌توانید برای یک ماه دیگر این ویزا را تمدید کنید.

اتباع کشورهای منتخب می‌توانند پس از ورود در کلیه نقاط کشور، به سادگی ویزای گردشگری را بدست آورند. برای دریافت ویزا‌، افراد می‌توانند تور توریستی به کشور عمان را خریداری کنند.

با شرایط مشابه می‌توانید ویزای چند ورودی یا مولتی دریافت کنید.‌ اعتبار این ویزا حداکثر یک سال است و به شما امکان می‌دهد هرکدام از چندین اقامت سه هفته‌ای به کشور وارد شوید.

 

آیا می خواهید در عمان کار کنید؟

 

متقاضیان کار در عمان فقط از طریق ویزای کاری می‌توانند در این کشور به کار مشغول شوند. برای واجد شرایط بودن‌، شما باید تبعه‌ی خارجی بین ۲۱ تا ۵۰ سال باشید و یک پیشنهاد شغلی تأیید شده از یک شرکت در عمان داشته باشید. کارفرمای آینده شما حامی ویزای کاری‌تان خواهد شد.

 

در رابطه با شغل مورد نظرتان واحد منابع انسانی معمولاً به شما اطلاع می‌دهد که برای این بخش از مراحل به چه مدارکی نیاز دارند.

گذرنامه معتبر (اصلی و کپی)
چندین عکس در اندازه گذرنامه
گواهی سلامت از یک کلینیک معتبر خارجی و تایید شده توسط وزارت بهداشت

 

گزینه های محدود خرید ملک برای مهاجران

 

اقامت از طریق خرید ملک در عمان تحولی بزرگ در قانون این کشور است.‌ تا سال ۲۰۰۴ ، چنین خریدهایی برای اتباع غیر GCC ممنوع بود (یعنی هر کسی که شهروند بحرین‌، کویت‌، عمان‌، قطر‌، عربستان سعودی یا امارات متحده عربی نبود، ‌کشورهای عرب زبان) نمی‌توانست در این کشور ملک خریداری کند.

اتباع خارجی ممکن است زمین یا املاک و مستغلات واقع در مجتمع‌های گردشگری به اصطلاح یکپارچه (ITC) را خریداری کنند‌، که به آنها حق اقامت خودکار در این کشوراعطا می‌شود.  با این حال‌، از سال ۲۰۱۷ ‌ برنامه‌هایی مطرح شده‌اند ‌که این محدودیت را از بین برده و اجازه می‌دهد مهاجران نیز بتوانند املاک خارج از ITC را بخرند.

یک قرارداد اجاره‌ خانه‌ی ‌ معمولی، معمولاً برای یک سال اعتبار دارد و می‌تواند برای مدت مشابه نیز تمدید شود.‌ با این حال‌، توجه داشته باشید که مرسوم است که اجاره ‌ حداقل برای دوماه را جلوتر از زمان مقرر می‌گیرند.‌ اگر بنا به دلایلی مجبور شوید کشور را زود ترک کنید‌، این مبلغ بازپرداخت نخواهد شد.

هزینه زندگی در عمان چقدر است؟

 

خوشبختانه هزینه زندگی در عمان نسبتاً کم است. مسقط به عنوان ۹۲ مقصد از میان ۲۰۹مین مقصد مهاجرت در سراسر جهان قرار گرفت.‌ این امر باعث می‌شود مسقط عمان یکی از ارزان‌ترین شهرهای خاورمیانه باشد‌.

یکی از مشکلات زندگی مهاجران در عمان عدم امنیت شغلی به دلیل سیاست ‌(دولت سازی‌) دولت است که به نفع ساکنان محلی نسبت به کارمندان خارجی است. اما تمامی این‌ها برای متخصصان ما حل شدنی است، ‌متقاضیان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان مجرب ما تماس بگیرند.

هزینه‌های مدارس بین‌المللی  یا خصوصی نسبتا زیاد است، ۴۵ درصد از مهاجران این کشور هزنه‌های تحصیل فرزندان در این کشور را گران می‌دانند.‌ در طی مذاکرات مربوط به حقوق و دستمزد‌، باید سعی کنید شهریه را به عنوان بخشی از کار خود درج کنید.

در حالی که بیمه‌ی درمانی بخشی از اکثر قراردادهای استخدامی برای مهاجران است‌، برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی که توسط کارفرمایان ارائه می‌شود‌، غالباً از کلینیک‌های خاص‌، معالجه مربوط به مسائل بهداشت روان یا مراقبت از دندان را شامل نمی‌شوند. بنابراین هزینه بیمه سلامت تکمیلی را از محاسبات بودجه خود خارج نکنید.

Top