اپلای 118

اپلای 118

مرجع اطلاعات و مشاوره تحصیل، اقامت و کار در خارج از کشور

ارائه دهنده اطلاعات و مشاوره های مهاجرتی و تحصیل در اروپا، استرالیا و کانادا

مشاور شما در امور سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا، استرالیا ، کانادا و عمان

  • اینستاگرام اپلای 118
  • تلگرام اپلای 118

مهاجرت به کشور بلژیک

اگر می‌خواهید برای بازدید‌، زندگی‌، کار یا تحصیل در بلژیک‌، درخواست ویزا یا اقامت کنید. می‌توانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در باره‌ی این موضوع به دست بیاورید. در ابتدا باید بیان کرد که زبان رسمی کشور بلژیک فرانسوی است.

بلژیک در دو دهه‌ی گذشته شاهد افزایش تعداد مهاجران به کشور خود بوده است.‌ هر ساله حدود ۱۵۰ هزار نفر به  این کشور مهاجرت می‌کنند. تقریباً ۲۵٪ ساکنان بلژیک را مهاجران تشکیل می‌دهند.‌ از آن‌جا که این کشور عضوی از منطقه شینگن است‌، ساکنان اتحادیه اروپا اجازه سفر بدون گذرنامه به این کشور را دارند. این کشور به عنوان وطن مقر اتحادیه اروپا به عنوان قطب اصلی فعالیتٰ‌های سیاسی و اقتصادی شهرت پیدا کرده است. مهاجرت به بلژیک توسط اداره‌ی مهاجرت‌، که بخشی از خدمات عمومی فدرال در امور خارجه است‌، انجام می‌شود.

چه کسی به ویزای بلژیک احتیاج دارد؟

شهروندان اتحادیه اروپا و اتحادیه تجارت آزاد اروپا (ایسلند‌، لیختن اشتاین‌، نروژ و سوئیس) می‌توانند بدون ویزا آزادانه به بلژیک سفر کنند و برای انجام فعالیت‌های اقتصادی نیازی به مجوز کار ندارند.‌ شهروندان ۲۵ کشور دیگر منطقه شنگن در اتحادیه اروپا ‌ EFTA می‌توانند آزادانه بدون گذرنامه به بلژیک سفر کنند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا که بخشی از منطقه‌ی شینگن نیستند (بلغارستان، کرواسی‌، قبرس‌، ایرلند‌، رومانی و انگلیس) باید گذرنامه‌ای را نشان دهند اما به ویزا احتیاج ندارند.

اتباع کشورهای دیگر نقاط جهان شهروندان غیر اتحادیه اروپا‌ به طور معمول برای اقامت طولانی مدت (بیش از ۹۰ روز) در بلژیک به ویزای بلژیک احتیاج دارند.‌ برای اقامت کوتاه تر از کمتر از ۹۰ روز، ساکنان بسیاری از کشورها باید برای یکی از ویزاهای کوتاه مدت بلژیک اقدام کنند.‌ برخی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا با کشورهای منطقه شینگن توافق‌هایی دارند که اجازه می‌دهد تا شهروندان بتوانند تا۹۰ روز بدون ویزا برای اهداف گردشگری یا مشاغل در این کشور بدون ویزا اقامت داشته باشند.

انواع ویزای بلژیک

 

ویزای بلژیک را می‌توان به سه نوع گسترده تقسیم کرد:

ویزاهای کوتاه مدت بلژیک؛ این ویزا برای آن دسته افرادی است که اقامت ۹۰ روزه را  برای اهدافی مانند گردشگری یا تجارت کوتاه مدت انتخاب می‌کنند.
ویزاهای غیر مهاجرتی؛ این ویزاهای موقت طولانی مدت برای اهدافی مانند مطالعه یا کار بر روی قراردادهای کوتاه مدت است‌، در حالی که دارنده قصد ندارد در طی مدت زمانی طولانی  در کشور بلژیک اقامت داشته باشد.
ویزای مهاجرت؛ ویزاهای طولانی مدت برای کسانی که می‌خواهند در بلژیک بصورت طولانی مدت یا دائم بمانند‌، برای اهدافی مانند کار،‌تحصیل و ... مناسب است.
جزئیات کامل این ویزا‌ها به همراه شرایط واجد آن‌ها از قبیل هزینه‌ها و فرآیندهای درخواست‌، به طور کامل در ادامه توضیح داده شده است.

ویزاهای کوتاه مدت بلژیک

 

ویزای کوتاه مدت شنگن یا C به شما امکان می‌دهد تا در هر دوره ۱۸۰ روزه حداکثر ۹۰ روز (سه ماه) در منطقه‌ی شینگن از جمله بلژیک بمانید، اما کار نکنید.‌ اگر ویزای شینگن دارید که توسط یک کشور شینگن دیگر صادر شده است، می‌توانید در بلژیک نیز اقامت داشته باشید‌، مشروط  بر‌این‌که تاکنون در هیچ بخشی از منطقه شینگن اقامتتان بیشتر از ۹۰ روز نشده باشد.

در ادامه لیستی از انواع مختلف ویزای کوتاه مدت اقامت بلژیک برایتان شرح داده خواهد شد.

ویزای ترانزیت فرودگاهی

 

ویزای ترانزیت فرودگاهی ویزای ویژه‌ای است که به شما امکان می‌دهد در حالی که منتظر پرواز هستید از منطقه ترانزیت بین‌المللی بلژیک در واقع هر کشور شینگن دیگر‌ عبور کنید.‌ با این نوع ویزا مجاز به ترک فرودگاه و ورود به بلژیک نیستید.‌ این ویزا توسط ساکنان کشورهای زیر که از طریق بلژیک ‌ به افغانستان‌، بنگلادش‌، جمهوری دموکراتیک کنگو‌، جمهوری دومینیکن‌، اریتره‌، اتیوپی‌، غنا‌، گینه‌، گینه بیسائو‌، ایران‌، عراق‌، نپال‌، نیجریه‌، سودان جنوبی‌، سریلانکا‌، سودان،‌ سوریه، پاکستان‌ و سومالی سفر می کنند‌، لازم است.  اگر عضو خانواده یک شهروند اتحادیه اروپا یا منطقه‌ی شینگن باشید‌، ممکن است از نیاز به این ویزا نداشته باشید.

حداقل ۱۵ روز قبل از سفر باید برای ویزای حمل و نقل در فرودگاه بلژیک اقدام کنید. برای اطلاعات از چگونگی اخذ این ویزا می‌توانید با همکاران متخصص مهاجرتی ما در اپلای ۱۱۸ تماس بگیرید تا به صورت جامع‌تر راهنمایی شوید.

ویزای توریستی

 

ویزای توریستی بلژیک به بازدید کنندگان اجازه می‌دهد حداکثر ۹۰ روز در یک دوره‌ی ۶ ماهه در این کشور بمانند.‌ به کلیه‌ی اتباع کشورهای دیگر که مایل به بازدید از بلژیک برای اهداف توریستی هستند‌، به این ویزا احتیاج دارند‌، مگر اینکه جزء ۶۱ کشور معاف باشند.‌ درخواست‌ها باید حداقل ۱۵ روز قبل از بازدید برنامه‌ریزی شده در سفارت بلژیک یا کنسولگری کشور وطن شما انجام شود.  همراه با فرم درخواست ویزا‌، برای پشتیبانی از اقامت خود باید یک گذرنامه،‌ شناسنامه معتبر‌، دو عکس گذرنامه اخیر‌، جزئیات پرواز‌، جزئیات بیمه درمانی‌، اثبات اسکان و اثبات وسایل مالی ارائه دهید.

ویزای بازدید کننده

 

اگر می‌خواهید برای دیدار با خانواده یا دوستان به بلژیک سفر کنید‌، به این ویزا نیاز دارید.‌ شرایط‌، فرایندها و هزینه‌های ویزای بازدید کننده بلژیک تقریباً مشابه ویزای توریستی است.‌ تفاوت اصلی این دو ویزا در این  است که شما باید یک دعوت نامه با عناوین مختلف‌ یا اعضای خانواده به همراه اثبات روابط خانوادگی برای اقوام تهیه کنید.

ویزای کار

 

این ویزا برای سفرهای کوتاه مدت مرتبط با تجارت به بلژیک که کمتر از ۹۰ روز طول بکشد مورد نیاز است.‌ این یک الزام برای اتباع غیر‌اتحادیه اروپا و اتحادیه اروپا ‌ است اما در مورد ویزای توریستی نیز همین معافیت‌ها اعمال می‌شود مراحل و هزینه‌های ویزای تجاری بلژیک همانند ویزای توریستی است. شرایط مورد نیاز نیز یکسان است اما شما باید نامه‌ای را برای کارفرمای خود در مورد هدف سفر‌ یا نامه دعوت نامه از سازمان در بلژیک برای درخواست حضور خود تهیه کنید.

ویزای بازدید رسمی

 

ویزاهای بازدید رسمی در بلژیک برای کسانی که دعوت رسمی به منظور موارد ضروری دریافت کرده‌اند به عنوان مثال:

یک جلسه رسمی‌، مشورت یا مذاکره
یک برنامه مبادله‌ای
رویداد سازمانی بین دولتی
الزامات و روند کار تقریباً مشابه ویزای توریستی بلژیک است.‌ شما باید دعوت نامه را به همراه سایر مدارك مورد نیاز تهیه كنید.‌ برای بازدیدهای دیپلماتیک‌، یک یادداشت رسمی از اداره کنسولگری لازم است. هزینه‌ی این ویزای بلژیک ۶۰ یورو است‌، اما دارندگان گذرنامه دیپلماتیک از پرداخت هزینه‌ی آن معاف هستند.

ویزای پزشکی

 

این ویزا برای کسانی که مایل به دریافت معالجه پزشکی در بلژیک هستند و قصد اقامت بیش از ۳ ماه در این کشور را  ندارند.‌ اگر انتظار می رود مدت زمان طولانی تر از این زمان در این کشور اقامت داشته باشند‌، باید برای ویزای بلند مدت بلژیک اقدام کنید.‌ نیازها‌، فرآیندها و هزینه‌ها تقریباً مشابه ویزای توریستی است‌، اما شما همچنین باید اثبات نیاز به معالجه‌ی پزشکی (به عنوان مثال نامه‌ی پزشک) را به همراه اثبات اثبات این‌که هزینه‌های پزشکی از طریق پرداخت پیشرفته یا بیمه تأمین می شود ‌را ارائه دهید.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت

 

برای سفرهای مربوط به اهداف تحصیلی که کمتر از ۳ ماه زمان نیاز دارد‌، می‌توانید ویزای دانشجویی کوتاه مدت را به همان روشی که ویزای توریستی یا سایر ویزاهای کوتاه مدت بلژیک دارند درخواست کنید.‌ شما باید مدارک مربوط به بازدید خود را ارائه دهید (به عنوان مثال پذیرش در دانشگاه‌های تحصیلی یا ارائه‌ی مدارک تحصیلی خود. )‌اگر این بازدید به صورت طولانی مدت انجام شود‌، کودکان نیز باید اظهار رضایت والدین و همچنین از مدرسه خود ارائه دهند. برای سفرهای تحصیلی یا تغییر مدرسه‌ی مسافرتی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا می‌توانند یک برنامه گروهی تهیه کنند که کودکان این گروه را از انجام درخواست ویزای شخصی معاف می‌کند.‌ جزئیات کامل کلیه‌ی کودکانی که در آن شرکت می‌کنند‌، از جمله عکس‌ها‌، باید پیش از سفر ارائه شود.

ویزای بلژیک برای رویدادهای فرهنگی‌، ورزشی‌، مذهبی

 

این ویزا شامل بازدیدهایی است که از طرف هنرمندان‌، ورزشکاران و رهبران مذهبی برای شرکت در رویدادها‌، مسابقات یا فیلم‌برداری در بلژیک انجام می‌شود.‌ همچنین متقاضیان نیاز به ویزای اقامت کوتاه مدت استاندارد‌، متقاضیان باید اطلاعات مربوط به رویداد و مدرک مهارت‌ها یا مدارک لازم را ارائه دهند. برای خدمه فیلم نیز باید جزئیات مربوط به فیلم‌، گواهینامه‌های فیلم ساز و لیست اعضای خدمه فیلم نیز تهیه شود.‌ برای اطلاع از هزینه‌های ویزا می‌توانید با همکاران ما در اپلای ۱۱۸ تماس بگیرید.

ویزاهای بلژیکی غیر مهاجرتی

 

اگر قصد سفر بیش از ۹۰ روز را به بلژیک دارید اما قصد اقامت دائم در این کشور را ندارید‌، باید برای ویزای اقامت طولانی مدت (دسته‌D ) و اجازه اقامت غیرمجاز مستقر شوید.‌ به منظور اقامت خود به عنوان مثال‌، آیا شما برای کار‌، تحصیل یا اقامت با یکی از اعضای خانواده به بلژیک می‌آیید.‌ از سال ۲۰۱۵، برای پردازش برخی از درخواست‌های ویزای بلژیک طولانی مدت به کمک اضافی از قبیل موسسات نیاز است، زیرا این نوع پذیرش پیچیده‌تر شده است.‌ این هزینه علاوه بر هزینه‌ی استاندارد رسیدگی است و قبل از تهیه درخواست شما باید به اداره مهاجرت بلژیک پرداخت شود. مبلغ هزینه بسته به شرایط‌، بین 62-358 یورو است‌، اگرچه دسته‌های معاف مانند کودکان وجود دارد.‌

ویزای دانشجویی

 

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که می‌خواهند بیش از ۹۰ روز در بلژیک تحصیل کنند‌، باید برای ویزای دانشجویی بلژیک اقدام کنند. برای این کار باید تمام شرایط زیر را رعایت نمایید.
تحصیلات شما در طول اقامت در بلژیک شغل اصلی شما باشد.
تمکن مالی کافی برای حمایت از خود در طول مدت اقامت خود داشته باشید.

 برای سال تحصیلی ۲۰۱۹، برای اطلاع از مبلالغ با همکاران ما در اپلای ۱۱۸ تماس بگیرید.
بیمه درمانی داشته باشید.
سابقه کیفری نداشته باشید.

شما باید مدارکی را مبنی بر اینکه در یک دوره در یک مؤسسه شناخته شده در بلژیک پذیرفته شده‌اید‌، همراه با گذرنامه، شناسنامه معتبر و مدرکی مبنی بر برآورده کردن شرایط فوق نشان دهید.‌ هزینه‌ی این ویزای بلژیک ۱۸۰ یورو به علاوه در صورت لزوم کمک اضافی است.‌ برای اطلاعات بیشتر به این راهنمای تحصیلی در بلژیک مراجعه کنید.

ویزاهای کارگران موقت  جفت ارز

 

سه ویزای موقت کار بلژیک وجود دارد که هرکدام به دارندگان اجازه می دهند تا برای مدت زمانی تا ۱۲ ماه در بلژیک کار کنند. اینها هستند:

ویزای کار دسته‌یبرای یک کار خاص با یک کارفرمای خاص صادر می‌شود و نیاز به حمایت مالی از کارفرما دارد. مجوزهای کار B زمانی صادر می‌شود که کمبود نامزدهای مناسب در بین نیروی کار بلژیک و یا برای برخی از مقامات ماهر از جمله پست های مدیریتی‌، کارمندان دانشگاهی‌، افراد ورزشی و سرگرمی وجود داشته باشد. این ویزا معمولاً توسط کارفرما اعمال می‌شود و در صورت رعایت ضوابط هنوز بیش از ۱۲ ماه قابل تمدید است.
ویزای کار دسته C - این به افرادی که قبلاً در بلژیک به طور موقت صادر می‌شوند‌، صادر می‌شود اما آن‌ها برای اهداف کار نیامده‌اند (به عنوان مثال دانش آموزان‌، اعضای خانواده یا پناهجویان). به دارنده اجازه می‌دهد تا هر شغلی را که برای آن‌ها واجد شرایط باشد انتخاب کند. در بعضی شرایط می‌توان آن را بیش از ۱۲ ماه تمدید کرد.
ویزای Au Pair  افراد بین ۱۸ تا ۲۶ سال که ویزای کار بلژیک را در اختیار ندارند می‌توانند در صورت احراز شرایط خاص خانواده و خانواده میزبانشان در بلژیک به عنوان یک فرد مشترک کار کنند. این ویزا نمی تواند بیش از ۱۲ ماه باشد.

ویزاهای خانوادگی غیر مهاجر

 

اگر می‌خواهید به بلژیک بیایید تا در مدت زمان محدود و بیشتر از ۳ ماه در کنار شریک زندگی یا خویشاوندان خود بمانید‌، مجبور شوید ویزای اتحاد خانواده دسته D را به همراه اجازه اقامت موقت درخواست دهید.‌ ویزا می‌تواند برای دوره‌های حداکثر ۵ سال صادر شود اگرچه امکان تمدید آن‌ها وجود دارد.‌ شما باید درخواست خود را در سفارت بلژیک یا کنسولگری در کشور خود انجام دهید. روند دقیق و شرایط مورد نیاز بستگی به مکان شما دارد‌، آیا شما به دیدار بستگان یا خویشاوندان غیر اتحادیه اروپا / EFTA  و مدت زمانی که قصد اقامت دارید دارید.‌ هزینه ویزا ۱۸۰ یورو به علاوه هزینه‌های اضافی قابل اجرا است.

ویزای مهاجرت در بلژیک

 

اگر به بلژیک مهاجرت می‌کنید و قصد دارید برای مدت زمان قابل توجهی (بیشتر از یک سال) بیاید‌، باید برای ویزای بلژیک اقامت طولانی مدت طبقه D را اقدام کنید.‌ کدام ویزا که درخواست می‌کنید بستگی به هدف انتقال به بلژیک دارد.‌ هزینه‌ی استاندارد ویزای مهاجرتی با اقامت طولانی ۱۸۰ یورو به همراه همان هزینه‌ی اضافی که ویزاهای غیر مهاجرتی دارند.‌ به طور کلی‌، شما باید این ویزا را در کشور خود درخواست دهید.

ویزاهای پیوستن به خانواده

 

به عنوان یک قاعده کلی‌، اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا یا سوئیس باشید‌، می‌توانید ویزای طولانی مدت برای همراهی همسر‌، نامزد یا والدین خود (در صورت عضویت در خانواده وابسته) دریافت کنید.‌ به شما اجازه داده می‌شود که در بلژیک آمده و زندگی کنید تا زمانی که شرایط خاصی را برآورده کنید.‌ شما باید بتوانید رابطه‌ی خود را اثبات کنید‌، در بلژیک اسکان مناسبی داشته باشید و باید بودجه کافی برای حمایت از هزینه‌های زندگی و بیمه درمانی خانواده وجود داشته باشد.

برای این نوع ویزا شما باید یک فرم درخواست ویزای طولانی مدت در بلژیک را تکمیل کنید‌، مدارک مختلفی (از جمله گذرنامه، شناسنامه معتبر و اثبات ارتباط با اقوام) خود را تهیه کرده و تمکن مالی خود را ارائه دهید.

فرزندان پذیرفته شده

 

اگر می‌خواهید فرزند خود را در بلژیک به دنیا بیاورید، باید برای ویزای بلند مدت بلژیک دسته D برای کودک اقدام کنید.  برای این کار‌، باید فرم درخواست تکمیل شده‌، گذرنامه‌، گذرنامه والدین به همراه ویزا ‌اجازه‌ی اقامت‌، شناسنامه فرزند و فرم‌های فرزندخواندگی را تکمیل کنید.‌ فرزندان متولد شده در خاک این کشور تابعیت بلژیک را به دست می‌آورد.‌

ویزای کاری

 

برای ویزای کار طولانی مدت در بلژیک ، ابتدا باید شغل و یک کارفرمای بلژیکی را پیدا کنید که مجوز اشتغال شما را بگیرد و از طرف شما درخواست مجوز کار بلژیک را درخواست دهد. ویزای بلند مدت بلژیک برای اهداف کار به عنوان ویزای کاری دسته A شناخته می‌شود که به دارنده این امکان را می‌دهد که برای هر کارفرمایی به صورت تمام وقت کار کند.

ویزای کارآفرین

 

اتباع غیر اتحادیه اروپا و اتباع اتحادیه اروپا  که می‌خواهند در بلژیک کار خود را راه اندازی کنند یا توسط  کار آفرینی در این کشور مستقر شوند، باید برای کارت حرفه ای که به عنوان مجوز تجارت و انجام فعالیت‌های تجاری مستقل است‌، اقدام کنند.‌ شما باید از طریق سفارت بلژیک یا کنسولگری بلژیک در کشور خود (یا از دفاتر مدیریت محلی در حال حاضر در بلژیک باشید) برای ویزا‌هایی رده‌ی مدت نوع  D بلژیک اقامت داشته باشید و یک فرم درخواست را به همراه مدارک ضروری ارسال کنید.‌ شما می‌توانید همزمان با تهیه درخواست ویزای بلژیک‌، کارت حرفه‌ای درخواست کنید.‌ کارت حرفه‌ای توسط مقامات منطقه صادر می‌شود.‌

بازنشستگی در بلژیک

 

کسانی که به دنبال بازنشستگی از کشور خارج از اتحادیه اروپا به بلژیک هستند‌، باید برای ویزای اقامت طولانی مدت نوع D از سفارت بلژیک یا کنسولگری در کشور خود درخواست کنند. برای بازنشستگی در بلژیک‌، باید نشان دهید که بدون کار توانایی حمایت و گذران زندگی در این کشور را دارید. این کار را می‌توان با ارائه‌ی صورت حساب‌های بانکی‌، صورت‌ حساب‌های بازنشستگی یا اثبات درآمد حاصل از املاک و مستغلات برای شش ماه گذشته اثبات نمایید.‌ همچنین باید نامه‌ای ارائه دهید که دلایل خود را برای جابجایی در بلژیک توضیح دهید.‌ اولویت برای کسانی است که می‌توانند با بلژیک ارتباط برقرار کنند (به عنوان مثال روابط خانوادگی داشته یا قبلاً در این کشور زندگی کرده‌اند. برای کسب اطلاعات از مدارکی که باید برای این مورد آماده نمایید می‌توانید با همکاران متخصص ما در حوزه‌ی مهاجرت تماس حاصل نمایید.

تابعیت و اقامت دائم در بلژیک

 

هنگامی که به مدت پنج سال بدون وقفه در بلژیک اقامت داشته و قصد دارید مدت طولانی در بلژیک بمانید، ممکن است واجد شرایط اقامت دائم بلژیک باشید. برخی از ساکنان نیز در صورت تحقق شرایط خاص می‌توانند درخواست تابعیت بلژیک دهند.‌هر دو به شما اجازه می‌دهند تا در در شرایط مشابه شهروندان بلژیک‌، برای کار و ... در این کشور اقامت داشته باشید.

اگر شما کارت آبی را از یک کشور عضو اتحادیه اروپا دیگر در اختیار دارید و در کشور دیگری در اتحادیه اروپا برای مدت معینی زندگی کرده‌اید‌، ‌ می‌تواند شرایط شما را برای تابعیت بهتر نماید.

پناهجویان و پناهندگان در بلژیک

بلژیک جز کنوانسیون ژنو است بنابراین همه خارجیانی که وارد این کشور می‌شوند حق دارند که برای پناهندگی اقدام کنند. اولین قدم برای درخواست پناهندگی در بلژیک‌، ارسال درخواست به کمیسرهای عمومی برای پناهندگان و افرادی است که در کشور خود امنیت جانی ندارند(CGRS)  است.‌ متقاضیان پس از پردازش درخواست‌، در مکانی مشخص شده  اقامت داشته و وعده‌های غذایی و کمک پزشکی دریافت می‌کنند‌.‌ تصمیمات در مورد پذیرش یا عدم پذیرش پناهندگان معمولاً حدود ۳ ای ۶ ماه طول می‌کشد.‌ در صورت رد پرونده‌ی پناهندگی‌، درخواست تجدید نظر در مدت ۳۰ روز قابل ارائه است.‌ با پناهجویان درمورد درخواست خود به عنوان بخشی از روند مصاحبه صورت می‌گیرد. اگر در این مصاحبه‌ها ورد پذیرش قرار گیرند، می‌توانند اقامت دائم کشور بلژیک را به دست آورند.‌ متقاضیان رد شده قادر به اقامت در بلژیک نخواهند بود و انتظار می رود طی مدت زمانی مشخص ‌کشور را ترک کنند.‌ بلژیک در سال  ۲۰۱۸ حدود ۲۰ هزار متقاضی پناهندگی را از سراسر جهان دریافت نمود.

Top