اپلای 118

اپلای 118

مرجع اطلاعات و مشاوره تحصیل، اقامت و کار در خارج از کشور

ارائه دهنده اطلاعات و مشاوره های مهاجرتی و تحصیل در اروپا، استرالیا و کانادا

مشاور شما در امور سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا، استرالیا ، کانادا و عمان

  • اینستاگرام اپلای 118
  • تلگرام اپلای 118

مهاجرت به کشور بلغارستان

بلغارستان کشوری است که در جنوب شرقی اروپا واقع شده است . جمهوری بلغارستان ۵۷۱ هزار نفر جمعیت دارد. براساس آمارهای رسمی‌، گروه اصلی قومی بلغارستان را بلغارها‌، سپس ترک‌ها و رومانی‌ها تشکیل می‌دهند.‌ این کشور یک جمهوری پارلمانی واحد است و زبان رسمی آن بلغاری است.‌ تولید ناخالص داخلی سرانه بلغارستان تقریباً  ۱۴۴ هزار دلار و واحد پول (BGN) است.

اجازه اقامت موقت در بلغارستان را می توان برای مدت زمان شش ماه تا یک سال دریافت کرد و تا پنج سال قابل تمدید است.‌ پس از دوره‌ی پنج ساله‌، دارندگان واجد شرایط اقامت دائم هستند.‌ قانون شهروندی بلغارستان تصریح می‌کند که اتباع غیر اتحادیه اروپا که به مدت پنج سال اجازه‌ی اقامت دائم را در اختیار داشته‌اند می‌توانند برای تابعیت بلغارستان و گذرنامه‌ی بلغاری اقدام کنند.‌ تقاضاهای تابعیت و مستندات مربوطه باید به وزارت دادگستری ارسال شود.‌ مدت زمان لازم برای ثبت نام ‌دفتر نمایندگی تجارت‌ در بلغارستان‌، از جمله زمان آماده سازی برای مجموعه لازم اسناد درخواست ویزای D ، تقریباً ۱۵ روز کاری است.‌ سه نوع اجازه اقامت وجود دارد ‌ موقت‌، دائم و تمدید اقامت موقت.

خدمات مهاجرت

 

کلیه برنامه‌های مربوط به مدارک مهاجرت‌، اجازه اقامت‌، ویزا یا سایر مدارک باید در نزدیک‌ترین سفارت بلغارستان در کشور مبدا یا کنسولگری عمومی بلغارستان ارائه شود.

ارائه دهندگان خدمات مهاجرت

 

اقامت یا ویزا به شما اجازه می‌دهد در کشور بلغارستان اقامت داشته باسید‌، به عنوان مثال‌، برای مقاصد کاری، اگر با شخصی (مانند یکی از اعضای خانواده) زندگی می‌کنید‌، برای مسافرت یا تحصیل یا برای اهداف تحقیقاتی که شما را مستلزم سفر به کشور بلعارستان می‌کند به شما تعلق می گیرد.

 

مهاجرت قانونی

 

روش‌های متنوع  بسیاری برای دستیابی به اجازه‌ی اقامت دائم یا موقت وجود دارد.‌ مهاجران مقیم در بلغارستان طبق قانون اساسی این کشور دارای حقوق و تعهدات خاصی هستند، طبق این مورد باید قوانین و مقررات اقامت بلغارستان را بپذیرند.‌ شهروندان اتحادیه اروپا برای اقامت در بلغارستان به ویزا احتیاج ندارند و اتباع کشورهای ثالث می‌توانند از طریق بلغارستان بدون نیاز به ویزا تحت شرایط و ضوابط مقرر در قانون اتحادیه اروپا از طریق بلغارستان عبور کنند. افراد غیر اتباع که مایل به اخذ اجازه اقامت مداوم، اجازه اقامت دائم یا مجوز کار هستند‌، مشمول مجموعه‌ی قوانین و مقررات دیگری خواهند شد.

قانون مهاجرت

قانون بلغارستان در مورد مهاجرت به طور قابل توجهی با قانون جمهوری بلغارستان اصلاح شد که این امر پیامدهای مهمی برای افراد غیر اتباع این کشور دارد. وزارت امور خارجه بلغارستان مجاز به امضای توافق نامهٰ‌ها بوده  و حق دارد درخواست‌های ویزا را جمع آوری و پردازش کند. سفارتخانه‌های بلغارستان همچنین مجاز به صدور مجوز اقامت یا ویزا هستند. مهاجرت قانونی به دلیل تغییر قانون در بلغارستان از اهمیت زیادی برخوردار است.‌ قبل از سال ۲۰۱۱ فقط دو نوع اجازه اقامت وجود داشت: اقامت طولانی مدت واقامت دائمی.‌ در آن سال‌، یک نوع مجوز سوم اضافه شد؛‌ مجوز تمدید‌، که میزان هر دو مجوز قبلی است که قبلاً ذکر شد.

آمار مهاجرت

 

از سال ۱۸۷۸ مهاجرت به بلغارستان افزایش یافت.‌ موج اول مهاجران از اروپای مرکزی و شرقی بود، طی همین مهاجرت‌ها به بلغارستان، این کشور تبدیل به بلغارستان مدرن امروزی شد. مهاجران بعدی شامل پناهندگان ارمنی‌، روس‌ها و دانشجویان خارجی قومیت‌های مختلف بودند.‌ الحاق این کشور به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷ منجر به افزایش جریان مهاجرت نشده است‌، اما تعداد پناهندگان از افغانستان‌، ایران‌، ارمنستان و سایر کشورها به طور پیوسته در حال افزایش است.‌ در دهه‌ی گذشته شاهد رشد تعداد مشاغل خصوصی بودیم که توسط شهروندان روسیه‌، اوکراین‌، ترکیه و کشورهای خاورمیانه ایجاد شده است.

بزرگترین شهرها براساس جمعیت

 

پرجمعیت‌ترین شهر بلغارستان صوفیه است.‌ سایر شهرهای مهم شامل پلوددیو‌، وارنا‌، بورگاس و روسیه است.

مهاجرت به داخل و خارج از منطقه شینگن

 

بلغارستان یکی از اعضای کاندیدای منطقه‌ی شینگن است.‌ کشورهای عضو موافقتنامه شینگن دارای یک هویت و سایر کنترل اسناد در مرزهای کشورهای خارجی هستند و همه کشورهای عضو برای اطمینان از مسافرت ویزای شینگن که توسط یکی از کشورهای شنگن صادر شده است‌، بررسی‌هایی را انجام می‌دهند.

انواع ویزا در بلغارستان

 

ویزای سفر به بلغارستان به دلایل مختلف اعم از مراجعه به اقوام یا دوستان‌، افتتاح یک شرکت محدود‌، توریستی و ... می‌تواند اعطا شود.‌ هزینه درخواست ویزا تقریبا ۱۵۰ یورو است و سفارت بلغارستان طی ۳۰ روز کاری درخواست ویزای D را پردازش می کند.‌ انواع ویزای موجود عبارتند از:

ویزای نوع D

 

ویزای D برای ثبت دفتر تجارت یک شرکت خارجی در بلغارستان یا ایجاد شرکت در بلغارستان یا به کسانی که حداقل ۳۱۲ هزار یورو در املاک و مستغلات سرمایه‌گذاری کرده‌اند‌، اعطا می‌شود.‌ انواع مختلف ویزاهای D نیازهای کسانی را که برای کار‌، تجارت‌، ازدواج با یک شهروند بلغارستان یا به عنوان نماینده شرکت‌، مستمری بگیر یا عضو خانواده به آن نیاز دارند‌ پوشش می‌دهد.

متقاضیان ویزای Type-D بلغارستان باید در نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری عمومی بلغارستان در مصاحبه شرکت کنند و یک مشاوره حرفه‌ای داشته باشند.

ویزای تحصیلی

 

این ویزا برای دانشجویان خارجی که در آموزش‌های تمام وقت ثبت نام می کنند‌، صادر می‌شود.

برای این نوع ویزا ثبت نام در تحصیلات دانشگاهی تمام وقت الزامی است.

ویزای نوع  C

 

ویزای C به کسانی که جز اتباع کشور بلغرستان نیستند اجازه می‌دهد تا حداکثر ۹۰ روز به یکی از سه هدف تجاری‌، شخصی و جهانگردی به بلغارستان سفر کنند.‌ دو دسته اول به دعوت نامه کاری یا دعوت نامه شخصی احتیاج دارند.

موارد مورد نیاز شامل گواهی نامه‌ای از طرف کارفرمای شما است که اجازه‌ی سفر کاری‌، دعوت نامه‌، بیانیه بانکی ‌ یا یک تفاهم نامه و اساسنامه را در یک نسخه معتبر از اصل تهیه می‌کند.‌ ویزاها برای اهداف تجاری و شخصی نیاز به دعوت نامه کاری یا دعوت نامه شخصی دارند.

اجازه ی اقامت

 

افراد غیر اتباع علاقمند به گرفتن اجازه اقامت بلغارستان باید برای ویزای نوع D طولانی مدت در سفارت کشور مقصد یا کنسولگری عمومی بلغارستان اقدام کنند.‌ برای تأسیس یک شرکت خارجی در بلغارستان‌، متقاضیان باید دفتر نمایندگی تجارت را راه‌اندازی نمایند.‌ در طی مراحل ثبت نام دفتر نمایندگی تجارت در بلغارستان‌، می‌توانید برای ویزای D طولانی مدت و اجازه اقامت بلغارستان اقدام کنید.‌ اگر به شما اجازه اقامت موقت داده شود‌، کارت شناسایی بلغارستان نیز برایتان تعلق می‌گیرد که اجازه‌ی ورود و اقامت‌های متعدد در بلغارستان را پیدا خواهید کرد.‌ همه‌ی دارندگان اجازه‌ی اقامت می‌توانند بطور قانونی ۹۰ روز از هر دوره‌ی ۱۸۰ روزه بدون ویزا در رومانی‌، کرواسی و قبرس بمانند. اگر پنج سال اجازه‌ی اقامت موقت را در اختیار داشته باشید‌، می‌توانید برای اجازه اقامت دائم بلغارستان اقدام کنید.

چندین دلیل مجاز برای درخواست اقامت بلغارستان برای علاقمندان و مهاجران وجود دارد:

ثبت نمایندگی یک شرکت خارجی در بلغارستان
استخدام حداقل ده کارمند محلی برای حداقل شش ماه
سرمایه گذاری در املاک و مستغلات به ارزش حداقل ۳۱۲ هزاریورو
اعطای بازنشستگی‌، برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا که دارای بودجه کافی برای زندگی و اقامت برای پشتیبانی از محل اقامت خود در بلغارستان هستند
اتحاد خانواده در بلغارستان‌
برای اطاعات بیشتر می‌توانید با همکارن متخصص ما در حوزه‌ی مهاجرت و اقامت در اپای۱۱۸ تماس بگیرید.

 

Top