اپلای 118

اپلای 118

مرجع اطلاعات و مشاوره تحصیل، اقامت و کار در خارج از کشور

ارائه دهنده اطلاعات و مشاوره های مهاجرتی و تحصیل در اروپا، استرالیا و کانادا

مشاور شما در امور سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا، استرالیا ، کانادا و عمان

 • اینستاگرام اپلای 118
 • تلگرام اپلای 118

هزینه های تحصیل و زندگی در هلند

اکثر کشورهایی که در اتحادیه اروپا قرار دارند برنامه های تحصیل رایگان را به شهروندان خود و کشورهای اتحادیه اروپا ارائه می دهند. و تحصیل برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا در این کشورها معمولا با هزینه هایی همراه است. حال ممکن است این هزینه در برخی کشورها پایین تر و در برخی کشورها بالاتر باشد.

هزینه تحصیل در هلند

اکثر کشورهایی که در اتحادیه اروپا قرار دارند برنامه های تحصیل رایگان را به شهروندان خود و کشورهای اتحادیه اروپا ارائه می دهند. و تحصیل برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا در این کشورها معمولا با هزینه هایی همراه است. حال ممکن است این هزینه در برخی کشورها پایین تر و در برخی کشورها بالاتر باشد.

بخش زیادی از هزینه های تحصیل در هلند برای شهروندان کشور، شهروندان اتحادیه اروپا و کشور سوئیس توسط دولت تامین می شود و همچنین دانشجویان می توانند به صورت سالانه کمک هزینه تحصیلی معادل 2.000 یورو دریافت کنند.

هزینه های تحصیل در هلند برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا

تحصیل در دانشگاه های هلند برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا با هزینه هایی همراه است. بسته به نوع دانشگاه و موسسه و مقطع تحصیلی این هزینه متغیر خواهد بود. اما بهتر است بدانید که دولت هلند برای این گروه، سیستم تامین اعتبار دانشجویی برای کمک به دانشجویان در بخش هزینه های تحصیل و زندگی و حمل و نقل عمومی در نظر گرفته است. همچنین دانشجویان برای استفاده از اکثر کافه ها، رستوران ها، موزه ها و سینما دارای تخفیف هستند.

شهریه دانشگاه های هلند

 • هزینه تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی:  بین 6.000 تا 15.000 یورو (حداکثر شهریه: 18.000 یورو در سال)
 • هزینه تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد: بین 8.000 تا 20.000 یورو (حداکثر شهریه: 35.000یورو در سال)
 • هزینه تحصیل در هلند در مقطع دکترا: با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت می باشد. با توجه به شرایط دانشجویان امکان تحصیل رایگان و دریافت فاند (2.500 یورو در ماه) نیز وجود خواهد داشت.
 • هزینه تحصیل در هلند برای شهروندان اتحادیه اروپا: شروع از 1.900 یورو
 • هزینه تحصیل در هلند در مقطع پزشکی : ۲۰۶۰ یورو

لیست برخی از مقرون به صرفه‌ترین دانشگاه های هلند

 • دانشگاه رادوود
 • دانشگاه Twente (UT)
 • دانشگاه اوترخت
 • دانشگاه علوم کاربردی

هزینه زندگی در هلند

هزینه زندگی دانشجویی در هلند رابطه مستقیم با نوع زندگی دانشجو دارد و شهری که دانشجویان در آن اقامت دارند نیز عامل بسیار مهم و تاثیرگذاری بر میزان هزینه های دانشجو خواهد داشت. به طور متوسط هزینه زندگی  دانشجویی در کشور هلند در میان شهرهای مختلف  بین 700 تا 1.000 یورو در ماه برآورد می شود.

روش های مختلف اسکان برای دانشجویان

دانشجویان هلندی معمولا امکان اقامت در خوابگاه های دانشگاه را با توجه به تعداد بالای دانشجویان ندارند. به همین خاطر اکثر دانشجویان راه های دیگری از قبیل اجاره آپارتمان‌های دانشجویی، سوئیت یا اسکان در پانسیون‌های دانشجویی را برای طول تحصیل انتخاب می کنند. به تناسب کمبود مسکن در هلند، اجاره خانه نیز به نسبت دیگر کشورهای اروپایی کمی بالاتر است. هزینه شما برای سکونت می تواند بین 300 یورو برای اجاره یک اتاق تا 2.500 یورو برای اجاره یک آپارتمان در مرکز شهر آمستردام متغیر باشد. هزینه ای که شما بابت اجاره منزل پرداخت می کنید به دو بخش اجاره خانه و هزینه خدمات (برق، آب، اینترنت و ...) تقسیم می شود.

پانسیون دانشجویی: این مراکز معمولا یک آپارتمان با چندین اتاق هستند که برای میزبانی از 3 تا 6 نفر طراحی شده اند. زندگی با افراد غریبه و گاه از فرهنگ های مختلف می تواند در ابتدا دشوار باشد اما با گذشت زمان و آشنایی افراد با خصوصیات فردی و فرهنگی یکدیگر، اغلب دانشجویان در فضای آرام و شادی به زندگی در کنار هم ادامه می دهند.

آپارتمان دانشجویی: در این نوع اقامتگاه ها معمولا چند دانشجو آپارتمانی را به منظور زندگی مشترک انتخاب می کنند. با توجه به بالا بودن اجاره آپارتمان های مستقل، داشتن هم خانه می تواند باعث صرفه جویی در هزینه های دانشجویان شود و گاه ممکن است هزینه اجاره آپارتمان را با هزینه های سکونت در خوابگاه های دانشجویی برابر کند.

اتاق یا سوئیت: اسکان در سوئیت ها گزینه ای مناسب برای کسانی است که به دنبال هزینه کمتر و داشتن حریم شخصی می باشند. سوئیت ها معمولا اتاق هایی کوچک با امکانات اولیه هستند که تنها توسط یک نفر اجاره می شوند.

خانواده میزبان (Homestay): از آنجایی که بسیاری از موسسات آموزش عالی در کشور هلند، خوابگاه های دانشجویی ارائه نمی‌دهند، معمولا خانواده هایی در اکثر شهرها هستند که بخشی از منزل خود را به دانشجویان و متخصصان اجاره می دهند. اقامت در چنین سکونتگاه هایی ممکن است شما را تا حدی مجاب به این بکند که از قوانین آن خانه پیروی کنید و سازگاری با قوانین و عادات و آداب یک خانواده با فرهنگی متفاوت ممکن است برای دانشجویان تا حدی دشوار باشد.

چند لینک مفید برای اجاره مسکن در هلند:

استفاده از سایت ها و شبکه های اجتماعی می تواند کمک بزرگی به دانشجویان برای یافتن مسکن بکند. همیشه در کنار جستجو در سایت های اجاره مسکن سری به شبکه های اجتماعی هم بزنید، زیرا ممکن است دانشجویی در صفحه شخصی‌اش درخواستی برای داشتن هم خانه به ثبت رسانده باشد.

https://www.iamexpat.nl/housing/netherlands-rentals/rental-housing-agencies

اجاره مسکن در هلند

Top