اپلای 118

اپلای 118

مرجع اطلاعات و مشاوره تحصیل، اقامت و کار در خارج از کشور

ارائه دهنده اطلاعات و مشاوره های مهاجرتی و تحصیل در اروپا، استرالیا و کانادا

مشاور شما در امور سرمایه گذاری و ثبت شرکت در اروپا، استرالیا ، کانادا و عمان

 • اینستاگرام اپلای 118
 • تلگرام اپلای 118

تحصیل در رومانی

چرا تحصیل در رومانی

رومانی کشور مناسبی برای تحصیل محسوب می شود، مدارک تحصیلی رومانی در سراسر اروپا، آمریکا و کانادا معتبر هستند. علاوه بر این، مکمل دیپلم (DS) که به طور خودکار با دیپلم فارغ التحصیلی صادر می شود دو زبانه است و امتیاز استخدام برای فارغ التحصیلان در این کشور را بیشتر می کند. همچنین بدون نیاز به دریافت ویزا، امکان سفر به کل کشورهای اتحادیه اروپا را خواهید داشت.

 • دانشگاه های رومانی
 • تحصیل در رومانی

شروع سال تحصیلی در رومانی

سال تحصیلی در رومانی شامل دو ترم است. ترم بهار از اواخر سپتامبر شروع می شود و تا اواسط فوریه ادامه دارد. ترم بهار نیز در ابتدای می آغاز و در اواخر جولای به پایان می رسد.

پذیرش از دانشگاه های رومانی تنها یکبار در سال انجام می شود و مهلت دریافت پذیرش بین ماه می تا جولای می باشد.

هزینه های زندگی در رومانی

به نسبت کشورهای اتحادیه اروپا، رومانی یکی از ارزانترین کشورهای عضو به شمار می رود. هزینه زندگی در رومانی تقریبا بین 7 تا 8 هزار یورو در سال (ماهانه 500 تا 600 یورو) برآورد شده است. معمولا بیشترین بخش هزینه های دانشجویان مربوط به هزینه های اسکان می باشد. دانشجویان می توانند بسته به وضعیت اقتصادی، تمایلات و روحیات خود در خوابگاه دانشگاه، هاستل های دانشجویی یا آپارتمان های مشترک دانشجویی در طول دوره تحصیل اقامت داشته باشند. معمولا اجاره ای که دانشجویان برای هاستل های دانشجویی پرداخت می کنند شامل هزینه های آب و برق هم می شود. در ادامه به ریز هزینه های یک ماهه دانشجویان اشاره خواهیم کرد. (توجه: هزینه ها به دلار و برای بازه زمانی یک ماهه می باشد).

جدول هزینه ها

هزینه های زندگی

ماهانه ($)

سالانه ($)

اجاره منزل

300 تا 350

3.400 تا 4.500

غذا

240

2400

کتاب ها

-

380

برق و گاز

50

450

آب

9

100

اینترنت

20

230

حمل و نقل عمومی

20

190

جمع

620- 700

7.150- 8.300

 

شرایط کار دانشجویی در رومانی

تمامی دانشجویان در کشور رومانی در تمامی مقاطع به صورت پاره وقت و 20 ساعت در هفته اجازه کار دارند.

ویزای همراه و اجازه کار

ویزای همراه رومانی به اعضای خانواده‌ی فرد دارای ویزای تحصیلی رومانی (همسر و فرزندان)، اعطا می شود. همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی می توانند به عنوان همراه در رومانی اقامت داشته باشند. همچنین به همسر فرد دارای ویزای تحصیلی از همان زمان ورود اجازه کار داده می شود و فرد می تواند به صورت تمام وقت در کشور رومانی مشغول به کار شود.

زبان تحصیل در رومانی

امکان تحصیل در رومانی به زبان های رومانیایی، انگلیسی وفرانسوی وجود دارد. در صورتیکه دانشجویان مدرک زبان انگلیسی نداشته و تمایل به تحصیل در دانشگاه های رومانیایی زبان را داشته باشند، می توانند قبل از اینکه دوره تحصیل خود در دانشگاه را آغاز نمایند، یک سال در کالج های وابسته به دانشگاه دوره زبان رومانیایی را پست سر بگذارند و سپس وارد دوره های رومانیایی زبان این کشور بشوند. در صورت داشتن مدرک زبان انگلیسی یا تمایل به تحصیل در کورس های زبان انگلیسی باید مدرک آیلتس با حداقل نمره 6 به دانشگاه ارائه بدهند.

رشته هایی که نیاز به امتحان ورودی دارند :

در صورتیکه دانشجویان تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی در کشور رومانی را داشته باشند، باید آزمون ورودی این رشته ها را پشت سر بگذارند؛ اما در صورت تحصیل به زبان رومانیایی، نیاز به گذراندن آزمون ورودی نخواهند داشت.

دانشگاه های رومانی

رومانی 49 دانشگاه عمومی و 8 دانشگاه خصوصی دارد.

لیست دانشگاه های معتبر رومانی:

 1. دانشگاه بخارست University of Bucharest
 2. دانشگاه پلی تکنیک بخارست Polytechnic University of Bucharest
 3. دانشگاه فنی مهندسی و عمران بخارست Technical University of Civil Engineering of Bucharest
 4. دانشگاه یون مینکو معماری و شهرسازی Ion Mincu University of Architecture and Urbanism
 5. دانشگاه فنی کلوژ-ناپاکا Technical University of Cluj-Napoca
 6. دانشگاه علوم کشاورزی و دامپزشکی Cluj-Napoca

دانشگاه پلی تکنیک بخارست

دانشگاه پلی تکنیک بخارست در سال 1818 برای آموزش فلسفه، علوم ریاضی و تربیت مهندسان نقشه برداری تاسیس شد.

دوره های آموزشی در این دانشگاه به زبان رومانیایی تدریس می شوند و در دانشکده مهندسی دوره ها به زبان انگلیسی، فرانسوی و آلمانی نیز وجود دارند.

دانشگاه کلوژ ناپاکا

دانشکده پزشکی و داروسازی کلوژ ناپاکا با 850 معلم و پژوهشگر در سال 1919 به عنوان بخشی از دانشگاه کلوج تاسیس شده است. دانشکده های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و مهندسی زیست پزشکی کلوژ چندین دوره کارشناسی (برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت) و دوره های تحصیلات تکمیلی (استاد، دکتری / دکترا، ریاست و سایر دوره ها) را ارائه می دهند.

دانشگاه کلوژ ناپاکا تأکید قابل توجهی بر توسعه مهارت های چند رشته ای از قبیل مشاهده، تمرین، ارتباط، دانش کامپیوتر، کار تیمی و مهارت های مدیریتی دارد.

شرایط و مدارک دریافت ویزای تحصیلی رومانی

برای ورود به مقطع لیسانس در کشور رومانی، داشتن مدرک دیپلم الزامی و کافی است. در ادامه به لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه های رومانی اشاره می کنیم.

 1. پاسپورت با اعتبار حداقل  6 ماه و دو کپی از آن
 2. عکس رنگی پاسپورتی
 3. شناسنامه و دو کپی از آن
 4. فرم درخواست ویزا
 5. ارائه مدرک زبان
 6. پذیرش تحصیلی
 7. هزینه ی صدور ویزا تحصیل در رومانی
 8. ارائه گواهی تمکن مالی
Top